دامنه و میزبانی وب

دامنه چیست؟

دامنه يا دامين (Domain) آدرس وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج براي ثبت دامنه، عبارتند از Com و Net و Org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایت‌های تجاری (Commercial) ، شبکه  (Network) و سازمانی  (Organization)  می‌باشند. همچنين يك پسوند ديگر كه بسيار مورد استفاده است پسوند ملي هر كشور است. مثلا سايت هایي كه متعلق به كشور ايران هستند با پسوند ir و سايتهاي متعلق به كشور روسيه با پسوند ru و … ثبت خواهند شد. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نام‌ها با توجه به اينكه چه كسي زودتر براي ثبت آن نام اقدام كرده باشد، ثبت می شوند.

اين نامها براي مدت يك سال در اختيار شما هستند و شما مي توانيد هر ساله آن را تمديد نمایيد يا از همان ابتدا آدرس را به مدت چند سال رزرو نمائيد.

 

هاست، هاستینگ یا سرویس میزبانی

پس از انتخاب نام برای دامنه مورد نظرتان و ثبت آن، شما دارای یک آدرس اینترنتی خواهید شد. ولی با وجود این نیاز به فضایی در اینترنت دارید که بتوانید سایت خود را در آن قرار دهید.

در اینترنت به چنین مکانی اصطلاحا هاست، هاستینگ یا سرویس میزبانی گفته  می شود. در واقع مکانی برای میزبانی سایت شما می باشد که می توانید اطلاعاتتان را در آن برای عموم به نمایش بگذارید و از یک صفحه ساده تا یک سایت داینامیک و حرفه ای فروشگاه و یا یک گالری حرفه ای با جدیدترین و به روزترین تکنولوژی ها باشد.

یکی دیگر از امکانات سرویس هاست برای دامنه شما، ایمیل های متعددی است که می توانید آنها را ایجاد کرده و در محیطی همانند یاهو یا جی میل مشاهده و ارسال ایمیل نمایید.

 انواع هاست

بسته به اینکه طراح یا برنامه نویس وب سایت شما از چه زبانی برای طراحی سایت شما استفاده می کند، می توانید سرویس هاست لینوکس یا هاست ویندوز خریداری نمایید.

در صورتیکه برنامه سایت شما به زبان Asp.net می باشد، حتما لازم است سرویس هاست ویندوز را جهت خرید انتخاب کنید و در صورتیکه برنامه سایت شما به زبان php و با پایگاه MySQL می باشد بهتر است هاست لینوکس را خریداری کنید.

حجم دیسک و پهنای باند از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت هاستینگ‌ها تاثیر بسزایی دارند.

حجم دیسک یا فضای هاستینگ

اولین گام در سفارش میزبانی، تعیین فاضی دیسک است. منظور از فضای دیسک بخشی از هارد کامپیوتر سرور (Server) است. سرور در اصل یک کامپیوتر نسبتاً قوی است که در دیتاسنتر قرار گرفته و با یک اتصال بسیار پرسرعت به اینترنت وصل است. وب‌سایت نیز مجموعه‌ای از فایل‌هاست که بخشی از فضای هارد این کامپیوتر را اشغال می‌کند و از طریق اینترنت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. فضای هاست مانند هر فایل دیگری روی یک کامپیوتر با مگابایت و گیگابایت اندازه گرفته می‌شود.

پهنای باند یا ترافیک ماهیانه

پهنای باند در بین شرکت‌های هاست به معنی میزان انتقال داده‌ای است که هاست شما می‌تواند در یک بازه‌ مشخص (معمولا یک ماهه) انجام دهد. هر بار که کاربری از سایت بازدید می‌کند، یا فایلی را دانلود می‌کند، از آن سایت انتقال داده انجام می‌شود. وقتی بازدید کنندگان یک وب سایت زیاد می‌شوند، انتقال داده‌ی سایت‌ نیز زیاد می‌شود. ترافیک یا پهنای باند را معمولاً بر حسب «گیگابایت» محاسبه می‌کنند. اگر میزان استفاده‌ی یک سایت از پهنای باند، از میزان تعیین شده و خریداری شده،‌ بیش‌تر شود بنا بر روشی که شرکت هاست مشخص می‌کند باید هزینه‌ی ترافیک اضافه پرداخته شود.