دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین بخشی از بازاریابی است که از دستگاه های دیجیتال متصل به اینترنت مانند ( رایانه، موبایل و سایر رسانه ها ) برای بازاریابی محصولات استفاده می شود. صاحبین کسب و کار می توانند با استفاده از روش ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال فروش خود را افزایش دهند.
پشتیبانی 24 ساعته از مشتریان، افزایش فروش محصولات و خدمات، فعالیت گسترده و خارج از مرزهای کشور از جمله ویژگی های بازاریابی دیجیتال است. در این بخش قصد داریم تا درباره مفهوم دیجیتال مارکتینگ و روش های استراتژی هوشمندانه دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

استفاده از اینترنت طی یک دهه گذشته دو برابر شده و این تغییر بر نحوه خرید مردم و تعامل آن ها با کسب و کارها تأثیر بسیار زیادی داشته است. به همین دلیل حضور مشاغل در فضای آنلاین و نحوه ارتباط با مشتری در اینترنت بسیار اهمیت دارد. حضور آنلاین کسب و کارتان در اینترنت راهی برای ارتباط با مشتری و مشتریان بالقوه شما است.
شاید شما از میزان اهمیت دیجیتال مارکتینگ و حضور در فضای آنلاین بی خبر باشید. اگر می خواهید در فضای رقابتی حوزه کسب و کار خود عقب نمانید از حضور در فضا و رسانه های آنلاین غافل نشوید. اما حضور در فضای آنلاین به تنهایی کافی نیست و شما متناسب با کسب و کار خود باید یک استراتژی بلند مدت و هدفمند تعیین کنید.
برنامه ریزی و استراتژی برای حضور در دنیای اینترنت نیازمند دانش و تخصص است و این تنها از عهده دیجیتال مارکتر بر می آید. یک دیجیتال مارکتر حرفه ای باید دارای شناخت کافی از مخاطب هدف، شناخت حوزه فعالیت کسب و کار شما براساس منطقه جغرافیایی، تحلیل و آنالیز دقیق رفتار کاربران در رسانه های آنلاین و… باشد.

انواع بازاریابی دیجیتال

 • ایمیل مارکتینگ :

برخی ایمیل مارکتینگ را با اسپم اشتباه میگیرند در صورتی که هنوز ایمیل مارکتینگ یکی از موثر ترین راه های بازرایابی آنلاین میباشد. با ایمیل مارکتینگ میتوانید ه راحتی با مشتریان خود در تماس باشید

محتوا یکی از مهم ترین فاکتورهای بازاریابی آنلاین میباشد که باید بر اساس اصول، آن را انجام دهید.

 • سایت مارکتینگ:

وب سایت محور تمام فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال میباشد.همچنین برای اجرای انواع فعالیت‌های بازاریابی آنلاین مورد نیاز است. یک وب سایت باید یک برند، محصول و خدمات را به روش نوین و به یاد ماندنی نمایش دهد. سرعت آن باید بالا باشد و کاربری راحتی در تلفن همراه داشته باشد.

 • اس ام اس مارکتینگ:

سازمان ها و شرکت ها از اس ام اس برای رساندن آخرین اطلاعات در مورد خودشان استفاده میکنند.

 • بازاریابی شبکه اجتماعی:

هدف اولیه یک کمپین بازاریابی رسانه‌ای، آگاهی از برند و ایجاد اعتماد عموم است. از بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانید برای رسیدن به کانال فروش محصولات خود استفاده کنید.

 • ویدیو مارکتینگ:

بعد از موتور جستجوی گوگل، یوتیوب محبوب ترین بستر انتشار ویدیو میباشد که افراد برای دریافت اطلاعات به آن مراجعه میکنند. بنابراین ویدیو مارکتینگ یکی از بازاریابی های مهم برای شروع کسب و کار میاشد.

ابزارهای دیجتال مارکتینگ

در اینجا برخی از رایج ترین ابزارهای بازاریابی آنلاین گردآوری شده است:

 • آنالیز و تحلیل رسانه های آنلاین

 • وب سایت کسب و کار شما

 • محتوای ویدیویی

 • سئو سایت و بهینه سازی موتورهای جست و جو

 • ایمیل مارکتینگ

 • مدیریت شبکه‌ های اجتماعی

 • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

 • تبلیغات کلیکی

 • رپورتاژ آگهی

 • کوتاه‌ کننده‌ لینک

 • وبلاگ نویسی

 

مزایا و معایب بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال با ارائه دسترسی به بازار انبوه با قیمتی مقرون‌به‌صرفه، از همه اندازه‌های مختلف سود می‌برد. بر خلاف تبلیغات تلویزیونی و یا تبلیغات چاپی، این کار به حقیقتا بازاریابی شخصی را مجاز می‌کند. بازاریابی دیجیتال همچنین با تعدادی از چالش‌ها همراه است که باید از آن‌ها آگاه باشید.

فواید بازاریابی دیجیتال

مزیت اصلی بازاریابی دیجیتال این است که مخاطبانی که هدف قرار گرفتهع اند راحت تر به دست می آیند و به طور مقرون به صرفه ای قابل اندازه گیری میباشد. دیگر مزایای بازاریابی دیجیتال در ادامه شرح داده شده است؛

 

دسترسی جهانی

این مزیت باعث می شود که هر کسی به وب سایت شما دسترسی داشته باشد و این مزیت حتی برای شرکت های کوچک نیز وجود داشته باشد.

هزینه پایین

بازاریابی دیجیتال باعث میشود که تعداد کاربرانی که جذب وب سایت شما میشود بروند بالا و هزینه تبلیغات سرد نیز پایین آید. 

نتایج قابل ارزیابی

ابزارهایی که در بازیابی دیجیتال وجود دارد به شما کمک میکند راحت تر بتوایند مشکلات سایت را به دست آورید و به نقاط ضعف پی ببرید.

معایب بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ دارای معایبی نیز مبایشد که در ادامه به برخی اشاره شده است؛

تجربه و مهارت

افرادی که روی بازاریابی دیجیتال کار میکنند باید در این زیمنه ماهر باشند تا بتوانند تاثیر کار را بالا ببرند.

رقابت زیاد

به دلیل اینکه بیشتر کسب و کارهای آنلاین امروزه در این حوزه بسیار تلاش میکنند بنابراین کار شما را سخت تر میکنند و چالش بزرگی را در پیش رو خواهید داشت.

تاثیر بازخورد منفی

در صورتی که شخص و یا اشخاصی از شما و برند شما ناراضی باشند این میتواند در نظر دیگران نیز تاثیر منفی داشته باشد.

 

 

منابع

wikipedia