تعیین اهداف برای بهبود شغل خود

تعیین اهداف برای بهبود شغل خود

تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه گیری می‌تواند مسیری را برای بهبود شغل شما و دستیابی به دستاوردهای خاص فراهم کند. شما می‌توانید از تعیین هدف زمانی که کار یا پروژه خاصی به شما داده می‌شود یا برای پیشرفت شخصی به نحوی استفاده کنید. شما می‌توانید اهدافی را برای ارتقاء، خلاقیت، آموزش و بسیاری از راه‌های مختلف دیگر برای بهبود زندگی و شغل خود تعیین کنید.

بیایید ببینیم که چرا تعیین اهداف می‌تواند به بهبود شغل شما کمک کند، چه نوع اهدافی را می‌توانید تعیین کنید و چگونه هدف‌گذاری کنید.

چرا تعیین اهداف شغلی مهم است

تعیین اهداف مهم است زیرا چارچوبی برای دستیابی به نقاط عطف در اختیار شما قرار می‌دهد. تمایل به انجام یا تکمیل برخی کارها در زندگی، شروعی عالی است. هدف گذاری مسیری را برای شما فراهم می‌کند تا واقعاً آنها را انجام دهید. دو نوع هدف وجود دارد که باید در نظر بگیرید: کوتاه مدت و بلند مدت.

اهداف کوتاه مدت چیست؟

اهداف کوتاه مدت، اهداف فوری تری هستند که برای دستیابی به اهداف بلندمدت و بزرگتر برای خود تعیین می کنید. شما می توانید اهداف کوتاه مدت را به عنوان نقاط عطف یا پله در نظر بگیرید. اهداف کوتاه مدت معمولا در یک بازه زمانی کوتاه وجود دارند، از روزها یا ماه ها تا یک یا دو سال. نمونه هایی از اهداف کوتاه مدت ممکن است شامل تکمیل وظایف یا پروژه های کوچک، کسب تجربه یا شرکت در کلاس ها باشد. شما از آنچه در کوتاه مدت به دست آورده اید برای تکمیل اهداف بلند مدت خود استفاده خواهید کرد.

شرکت برنامه نویسی وب نگاه در توسعه و طراحی اپلیکیشن موبایل iOS و اندروید تجربه دارد. بنابراین، اگر به دنبال طراحی اپلیکیشن موبایلی هستید که به کسب درآمد کمک می کند، با ایده اپلیکیشن خود با ما تماس بگیرید. دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما را از دست ندهید.

09339017809

 

اهداف بلند مدت چیست؟

اهداف بلند مدت معمولاً اهداف بزرگی هستند که می خواهید طی چندین سال به آنها برسید. شما از چندین نقطه عطف برای دستیابی به اهداف بلندمدت استفاده خواهید کرد و اهداف کوتاه مدتی را برای دستیابی به آنها در طول مسیر تعیین خواهید کرد. اهداف بلند مدت ممکن است شامل یافتن شغل در یک شغل خاص، ارتقاء به سطح معینی یا تکمیل یک پروژه طولانی و پیچیده باشد.
تعیین اهداف شخصی

تعیین اهداف برای زندگی شخصی به شما کمک می کند به دستاوردهای شخصی برسید. ممکن است اهداف شخصی خود را برای پیشبرد چندین مقوله در زندگی خود برای مواردی مانند سرگرمی، بهداشت یا آموزش تعیین کنید. تعیین اهداف شخصی می تواند به شما در دستیابی به موفقیت در حرفه خود نیز کمک کند.

پیشرفت علایق خود با ایجاد تجربه در سرگرمی هایی که از آن لذت می برید یا مهارت هایی که می خواهید بهبود ببخشید می تواند به راحتی به زندگی حرفه ای شما منتقل شود. اینها اغلب چیزهای خوبی هستند که در رزومه خود در صورت مرتبط بودن با مشاغلی که برای آن درخواست می کنید، قرار دهید. صرف زمان برای بهبود چیزهایی که در زندگی شخصی خود می خواهید نیز می تواند به شما کمک کند تا با توجه به تعادل بین کار و زندگی خود متمرکزتر و پرانرژی باشید.

تعیین اهداف برای بهبود شغل خود

در اینجا چند نمونه از اهداف شخصی آورده شده است:

سرگرمی های پیشرفته مانند نواختن یک آلت موسیقی یا بازی کردن یک ورزش

بهبود مهارت هایی مانند طراحی گرافیک یا سخنرانی در جمع

افزایش دانش خود در مورد یک موضوع یا حوزه تحصیلی خاص

تمرکز بر ایجاد یا بهبود روابط

اهداف مالی مانند پس انداز برای یک خرید خاص

اهداف فیزیکی مانند تمرین برای یک ماراتن یا تکمیل یک چالش تناسب اندام خاص

تعیین اهداف حرفه ای

تعیین اهداف حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا وظایف یا پروژه های خاصی را انجام دهید و به اهداف شغلی شخصی که ممکن است داشته باشید برسید. اگر شرکت یا مدیر شما چارچوب خاصی برای تعیین اهداف در شغلتان ندارد، ممکن است اهداف شغلی خود را تعیین کنید. شما همچنین می توانید اهداف خود را در صورت خوداشتغالی تعیین کنید. اهداف شغلی شما باید هم به وضعیت فعلی و هم به جاه طلبی های شغلی بلندمدت شما بپردازد.

در اینجا چند نمونه از اهداف حرفه ای آورده شده است:

ارتقاء به یک موقعیت خاص

تکمیل یک پروژه بزرگ

حل یک مشکل پیچیده

بهبود برخی مهارت های نرم یا فنی

تغییر شغل یا صنعت با موفقیت

دریافت یک جایزه یا تقدیر خاص

نحوه تعیین اهداف

در حالی که چندین راه مختلف برای تعیین اهداف وجود دارد، چند قدم وجود دارد که می توانید برای اطمینان از بهترین امکان موفقیت بردارید. اهداف شما باید دارای پنج عنصر کلیدی باشد تا آنها را قابل دستیابی کند. این پنج عنصر چیزی را تشکیل می دهند که به عنوان چارچوب “هدف هوشمند” شناخته می شود. SMART مخفف عبارت خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان است. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه تعیین یک هدف SMART بیندازیم:

1. هدف خود را تا حد امکان واضح و دقیق بیان کنید

به عنوان مثال، به جای «من می‌خواهم در سخنرانی عمومی بهتر باشم»، می‌توانید بگویید: «می‌خواهم با موفقیت یک سخنرانی 10 تا 15 دقیقه‌ای برای مخاطبان 50 نفری یا بیشتر ارائه کنم».

2. نحوه اندازه گیری موفقیت را تعریف کنید

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از شغل فروش به شغل بازاریابی تغییر دهید، ممکن است نقاط عطفی را در این مسیر تعیین کنید که به چگونگی توسعه مهارت‌ها و تجربه بازاریابی مورد نظر کارفرمایان می‌پردازد. برای انجام این کار، ممکن است اندازه گیری خود را به عنوان یادگیری و تمرکز بر روی یک مهارت در ماه تنظیم کنید.

3. بررسی کنید که آیا اهداف شما قابل دستیابی هستند یا خیر

تعیین اهدافی که می‌توانید در یک بازه زمانی معقول به آنها برسید، به شما کمک می‌کند انگیزه و تمرکز داشته باشید. شما باید تلاش کنید تا دامنه کامل هدف خود را زودتر درک کنید تا اطمینان حاصل کنید که امکان انجام آن وجود دارد.

برای مثال، اگر در اولین شغل توسعه‌دهنده حرفه‌ای خود هستید و هدف شما این است که یک توسعه‌دهنده سطح ارشد دات‌نت شوید، ممکن است لازم باشد قبل از رسیدن به این هدف بزرگ‌تر، اهداف کوتاه‌مدت‌تری تعیین کنید. اگر متوجه شدید که هدفی دست یافتنی نیست زیرا تجربه کافی ندارید، یکی از اهداف جدید شما باید کسب تجربه بیشتر باشد.

4. مطمئن شوید که هدف شما مرتبط است

شما باید اهدافی را تعیین کنید که با ارزش های شما همسو باشد و به اهداف بلندمدت شما کمک کند. هر هدفی که تعیین می‌کنید باید برای شما مرتبط و معنادار باشد و شما را به جایی که می‌خواهید نزدیک‌تر کند. برای اطمینان از تعیین اهداف مرتبط، ممکن است از خود بپرسید “دستیابی به این هدف چگونه به من کمک می کند؟” “آیا دستیابی به این هدف به اهداف بزرگتر و بلند مدت من کمک می‌کند؟ چرا این هدف برای من اهمیت دارد؟”

5. تاریخ شروع و پایان را تعیین کنید

تنظیم یک جدول زمانی برای رسیدن به هدفتان هم می‌تواند به شما کمک کند که انگیزه داشته باشید و هم در برنامه خود باشید. قبل از تعیین تاریخ پایان هدف، مطمئن شوید که در مورد تمام نقاط عطف و موانع احتمالی که ممکن است در طول مسیر با آن‌ها برخورد کنید، تحقیق کنید. به عنوان مثال، اگر هدف شما ارتقای سطح بالاتر در شرکتتان است، ممکن است شش ماه به خود فرصت دهید. اگر به هدف خود نرسیده‌اید، ممکن است به خودتان زمان بیشتری بدهید یا اینکه آیا هدفتان قابل دستیابی و واقع بینانه است، تجدید نظر کنید.

تعیین اهداف شخصی و حرفه‌ای به ایجاد ساختار و مسیر موفقیت کمک می‌کند. بسیاری از کارفرمایان برای نامزدهایی که سابقه تعیین و دستیابی به اهداف را دارند ارزش قائل هستند. این نشان می‌دهد که شما می‌توانید یک کارمند متمرکز و هدف گرا باشید. کارفرمایان اغلب در مورد اهداف در مصاحبه می‌پرسند، بنابراین شما باید آماده صحبت در مورد اهداف خود و کارهایی که برای رسیدن به آن‌ها در طول فرآیند استخدام انجام می‌دهید، باشید.

Webnegahcompanyمشاهده نوشته ها

وب نگاه با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن سعی دارد با نوشتن مقالات جذاب شما را بیشتر با این حوزه آشنا کند

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!