جاوا اسکریپت چیست ؟

کاربرد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی است که به شما اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های پیچیده را در صفحات وب اجرا کنید. هر بار یک صفحه وب بیشتر از نشستن در آنجا و نمایش اطلاعات ایستا برای شما نمایش می‌دهد. نمایش به روز رسانی محتوای زمانی، نقشه‌های تعاملی، انیمیشن‌های سه بعدی و دو بعدی و غیره.
می‌توانید شرط ببندید که جاوا اسکریپت به احتمال زیاد در این کار دخیل بوده‌است. این لایه‌ای که java script کار می‌کند، سومین لایه از قالب‌های استاندارد وب است، که دو تای آن‌ها (HTML و CSS) با جزییات بیشتر در بخش‌های دیگر منطقه یادگیری پوشش داده شده‌اند.

HTML زبان نشانه‌گذاری است که ما از ساختار استفاده می‌کنیم و معنا را به محتوای وب ارایه می‌دهیم، به عنوان مثال تعریف بندها، عناوین و جداول داده‌ها، یا گنجاندن تصاویر و ویدیو در صفحه.
CSS یک زبان قواعد سبک است که ما از آن برای استفاده از سبک برای محتوای HTML مان استفاده می‌کنیم، به عنوان مثال تنظیمات پس‌زمینه و فونت‌های پس‌زمینه را تنظیم کرده، و محتوای خود را در چندین ستون تنظیم می‌کنیم.
جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی است که به شما این امکان را می‌دهد تا محتویات به روز رسانی داینامیک را ایجاد کنید، تصاویر چند رسانه‌ای را کنترل کنید، تصاویر متحرک، و تقریبا هر چیز دیگر.

java script چه کاری انجام میدهد؟

زبان اصلی JavaScript شامل برخی ویژگی‌های برنامه‌نویسی رایج است که به شما این امکان را می‌دهد که کارهایی که در ادامه گفته شده انجام دهید؛

اجازه می‌دهد مقادیر مفیدی را در داخل متغیر ذخیره کنید. در مثال بالا، از یک نام جدید درخواست می‌کنیم که وارد شود سپس نام را در متغیری که نام نامیده می‌شود نگه می‌دارد.
عملیات بر روی بخش‌های مربوط به متن (شناخته‌شده به عنوان “رشته” در برنامه‌نویسی). به عنوان مثال ما رشته “بازیکن ۱” را انتخاب می‌کنیم و به آن را به متغیر نام ملحق می‌کنیم تا برچسب متن کامل را ایجاد کنیم به عنوان مثال “بازیکن ۱: کریس”.
اجرای کد در پاسخ به رویداده‌ای خاص روی صفحات وب. ما از یک رویداد کلیک می‌توانیم استفاده کنیم برای تشخیص زمانی که دکمه کلیک می‌شود و سپس کد که برچسب متنی است به روز می‌شود .

چیزی که حتی هیجان‌انگیزتر است، قابلیت ساخت زبان جاوا اسکریپت client است. به اصطلاح رابط برنامه کاربردی (APIs)، قدرت‌های اضافی برای استفاده در کد java script را برای شما فراهم می‌کنند.

API‌ها مجموعه‌ای از بلوک‌های سازنده کد هستند که به یک توسعه دهنده وب اجازه اجرای برنامه‌هایی را می‌دهد که بدون آن‌ها امکان پیاده سازی آنها سخت‌تر خواهد شد. آن‌ها همان کار را برای برنامه‌نویسی انجام می‌دهند که وسایل خانه برای ساختمان انجام می‌دهند .
خیلی راحت‌تر می‌توانید پانل‌های آماده را انتخاب کرده و آن‌ها را با هم ترکیب کنند تا یک کتابخانه درست کنید.

java script روی صفحه وب چه کاری انجام میدهد؟

در ادامه به یک سری از کدها نگاهی می اندازیم تا ببینیم java script دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

بیایید به طور خلاصه داستان این که چه اتفاقی می‌افتد وقتی شما یک صفحه وب را در یک مرورگر بار می‌کنید (ابتدا در مورد مقاله نحوه کار CSS) صحبت کنید.
زمانی که یک صفحه وب را در مرورگر خود بارگذاری می‌کنید، شما داخل یک محیط اجرا (زبانه مرورگر) در حال اجرای کد هستید (HTML، CSS و جاوا اسکریپت). این مانند کارخانه‌ای است که مواد خام (کد) را می‌گیرد و محصول را تولید می‌کند (صفحه وب).

کاربرد بسیار رایج جاوا اسکریپت این است که به طور پویا HTML و CSS را به روز رسانی کند تا رابط کاربری را از طریق API مدل شی API (همانطور که در بالا ذکر شد) به روز رسانی شود. توجه داشته باشید که کد در اسناد وب شما به طور کلی بار شده‌است و به ترتیبی که در صفحه ظاهر می‌شود، اجرا می‌شوند.
اگر جاوا اسکریپت لود شده باشد و سعی کند قبل از HTML و CSS به اجرا درآید، این عمل روی بارگذاری تاثیر منفی شده و خطاهایی می‌توانند رخ دهند.

چگونه جاوا اسکریپت را به صفحه خود اضافه می‌کنید؟

جاوا اسکریپت به صفحه HTML شما به روش مشابه تنظیم شده‌است. در حالی که CSS از عناصری مانند <link> برای استفاده از عناصر stylesheets خارجی و المنت <style> استفاده می‌کند تا عناصر stylesheets داخلی را به HTML اعمال کند، جاوا اسکریپت فقط به یک همکار و دوست در دنیای اچ تی ام ال نیاز دارد. <script>

خلاصه

این چیزی بود که ما فقط به صورت تئوری به شما عنوان کردیم. برای شروع جاوا اسکریپت ابتدا شما باید بدانید java script چه کاری انجام می‌دهد؟ و چرا شما باید از آن استفاده کنید. 

در این بین شما کدهایی را فرا می‌خواند که یادگیری آنها هم سخت نمی‌باشد و با تمرین‌های پیاپی و چند ماهه می‌توانید برنامه نویس جاوا اسکریپت شوید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.