محتوای تکراری چیست؟ برطرف کردن Duplicant Content


یکی از مشکلاتی که اغلب اوقات ایجاد میشود و برای سئو سایت نیز ضرر دارد محتوای تکراری است. اغلب اوقات Duplicate Content توسط تولید کنندگان محتوا ایجاد نمی شوند؛ در واقع حدود 29 درصد از محتواهای وب تکراری هستند. دلیل ایجاد محتواهای تکراری در ادامه گفته شده است؛

محتوای تکراری چیست ؟

در صورتی که محتوایی بیشتر از یک بار در سایت منتشر شود موجب ایجاد محتوای تکراری میشود و این برای گوگل کار تشخیص محتوای اصلی را سخت تر خواهد کرد.

موتور جستجوگر گوگل برای اینکه کاربر بتواند به نسخه اورجینال محتوایی دسترسی داشته باشد، سعی میکند که که محتواهای تکراری را نشان ندهد.

وجود محتوای تکراری عواقب بدی را برای سایت دارد ولی موجب پنالتی شدن سایت نمیشود .

علت ایجاد Duplicant Content

تغییر آدرس یا یو آر ال

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد محتوای تکراری پارامترهای یو ار ال میباشد. تغییر آنها و یا پارامترهای مربوط به آنها باعث ایجاد داپلیکیت کانتنت میشود.

Https و Https یا نسخه با www یا بدون www

اگر شما دارای دو سایت یکی با www و یکی بدون www هستید و در هر دو، محتوای یکسانی تولید کرده اید، بنابراین شما دچار داپلیکیت کانتنت شده اید. همچنین با دو نسخه Https و Https نیز مانند مثال قبل امکان ایجاد تکراری بودن محتوا  وجود دارد.

محتوای کپی

اگر از محتوای تکراری و بدون تغییر در سایت خود استفاده کنید دچار Duplicate Content شده اید. البته محتوای سایت فقط شمال پست نمیشود بلکه اطلاعات مربوط به محصولات نیز جر آن میباشد.

بهترین ابزارهای سئو

دلیل اهمیت به Duplicate Content

برای صاحبان سایت و موتورهای جستجو مچون گوگل محتوای تکراری از اهمیت زیادی برخوردار است.

دلیل اهمیت به Duplicate Content

چرا Duplicate Content برای موتور جستجو مهم است؟

داپلیکیت کانتنت باعث ایجاد سه مشکل بزرگ در موتورهای جستجو میشود از جمله؛

  • موتورهای جستجو نمی دانند کدام محتوا دارای اهمیت بیشتری است
  • گوگل نمیداند که کدام محتوا دارای اعتبار بیشتری است که به آن اعتبار دهد و یا اعتبار را بین همه آنها تقسیم کند.
  • برای نمایش دادن محتوای اصلی در گوگل اطمینان ندارند.

اما برای صاحبان سایت

وجود محتوای تکراری برای صاحبین سایت آسیب محسوب می شود زیرا موجب افت رتبه آنها میشود. حال این مسئله دو قسمت دارد ؛
موتور جستجو به دلیل اینکه نمی داند کدام آدرس دارای اهمیت بیشتری است اغلب هر دو آدرس را نمایش میدهند گاهی اوقات مجبور میشود یکی از چند آدرس Duplicate Content را نمایش دهند بنابراین محتواها از دیده شدن کمتری توسط کاربران برخوردار می شوند.
از لحاظ دیگر نیز بک لینک گیری سایت دچار مشکل می شود زیرا در هنگام دریافت بک لینک سایت، دقیقا نمی دانند به کدام محتوا لینک دهند و از این جهت بک لینک ها اعتبار کمتری دریافت میکنند.
در نتیجه میتوان گفت که محتوای تکراری باعث افت رتبه سایت شما میشود و رقبای شما به دلیل نداشتن داپلیکیت کانتنت از شما پیشی میگیرند.

برطرف کردن مشکل محتوای تکراری

علت ایجاد محتوای تکراری، وجود تعدادی آدرس شبیه به یکدیگر است؛ بنابراین باید به موتور جستجو بفهمانیم کدام محتوای اصلی است و محتواهای دیگر بی ارزش هستند. در ادامه راهکارهای برطرف کردن محتوای تکراری را برای شما گردآوری کرده ایم؛

ریدایرکت 301

ریدایرکت کردن صفحات تکراری به صفحه محتوای اصلی از بهترین راهکارها میباشد. دراین صورت ارزش و اعتبار صفحه افزایش پیدا میکند و رتبه آن نیز به مرور بهتر میشود.

Rel=canonical

تگ rel=canonical یکی از راه کارهای برطرف کردن محتوای تکراری میباشد. این تگ در واقع می گوید که این صفحه، کپی از صفحات دیگر است و اعتبار آن باید به صفحه اصلی داده شود.
این تگ در تگ هد قرار میگیرد؛

در این تگ حتما ادرس صفحه اصلی را وارد کنید و در گذاشتن کوتیشن ها دقت کنید.

متای Noindex

این متا تگ در واقع به ربات ها میگرید که دیگر این صفحه را کرول نکنند. تگ نو ایندکس در این مواقع بسیار کاربرد خوبی دارد و مقدار “noindex, follow” یا مقدارهای دیگر تنظیم میشود.
شکل متا تگ به صورت زیر است ؛

<meta name=”robots” content=”noindex,follow”>

آموزشمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *