معرفی بهترین کامپایلرها برای زبان‌های برنامه نویسی مختلف

انواع کامپایلر

مقدمه

افراد متخصص آگاهند که در حرفه برنامه نویسی می‌توان از زبان‌های مختلفی استفاده نمود. این زبان‌ها به دو دسته مفسری و کامپایلری تقسیم می‌شوند. در زبان‌های کامپایلری، کد منبع سطح بالای آن توسط ابزاری به نام کامپایلر، به کد اجرایی سطح پایین ترجمه می‌شود. در زبان‌های کامپایلری، کامپایلر با استفاده از الگوریتم‌های مختص به خود، کد منبع را به صورت کامل به کدی تبدیل می‌کند که بتواند در سیستم عامل وارد شده و اجرا گردد. پیش از اجرای برنامه، کامپایلر کد منبع را به کد ماشینی ترجمه می‌کند که برای پردازنده قابل درک باشد. به همین علت، عملکرد این زبان‌ها نسبت به زبان‌های برنامه نویسی مفسری، بسیار بهینه‌تر خواهد بود. کامپایلرها انواع مختلفی دارند و در هر زبان، دسته خاصی از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب به بررسی بهترین کامپایلرهای هر زبان خواهیم پرداخت.

انواع کامپایلرها

بهترین کامپایلرهای زبان برنامه نویسی C++

 • MinGw

این ابزار، از کامپایلرهای محبوب در زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس می‌باشد که مخصوص مایکروسافت است. این کامپایلر تنها از ویندوز پشتیبانی می‌کند و برای ران تایم‌های زبان سی بسیار مناسب خواهد بود.

 • GCC

این نرم‌افزار رایگان، نه تنها از کدهایی به زبان سی شارپ و سی پلاس پلاس پشتیبانی می‌کند، بلکه از کدهای زبان‌های دیگر مانند جاوا، آدا و… نیز پشتیبانی به عمل می‌آورد.

 • Tiny C compiler

این نرم‌افزار، یکی از برترین کامپایلرهای زبان سی شارپ و سی پلاس پلاس است که از همه پیش پردازنده‌ها پشتیبانی می‌کند. در این کامپایلر از جی ان یو که یکی از بهترین اسمبلرهای جهان است نیز پشتیبانی می‌شود.

 • Ideone

این نرم‌افزار یک کامپایلر آنلاین است که از 60 زبان برنامه نویسی شامل سی پلاس پلاس، سی شارپ، جاوا، پایتون، پی‌اچ‌پی و… پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل، از جامع‌ترین کامپایلرهای موجود شناخته می‌شود.

بهترین کامپایلرهای زبان برنامه نویسی جاوا

 • نت بینز

نت بینز یک محیط بسیار توسعه‌یافته و یکپارچه می‌باشد که فضایی با منبع باز و رایگان را برای برنامه نویسان و کاربران فراهم نموده است. با استفاده از این کامپایلر، یک فضای حرفه‌ای به دست خواهید آورد که از آن علاوه بر زبان برنامه نویسی جاوا، در زبان‌هایی مانند سی پلاس پلاس، سی شارپ و دیگر زبان‌های پویای جهان می‌توان بهره برد.

 • ای کلیپس

ای کلیپس یک محیط منبع باز برای برنامه نویسی با زبان جاوا می‌باشد که البته نسخه‌های دیگری از آن برای بهره‌گیری در زبان‌های دیگر مانند پی‌اچ‌پی، پایتون، سی شارپ، سی پلاس پلاس و… وجود دارد.

 • جی دولوپر

این کامپایلر، یک محیط یکپارچه و رایگان است که توسعه انواع برنامه‌های مبتنی بر جاوا را بسیار ساده و آسان می‌کند. این محیط، یک فضای مجهز، جامع و کاربردی برای همه کاربرانی است که خواهان طراحی اپلیکیشن به وسیله زبان برنامه نویسی جاوا هستند.

بهترین کامپایلرهای زبان برنامه نویسی PHP

 • دریم وی ور

دریم وی ور یکی از نرم‌افزارهای وابسته به ادوب است که یک کامپایلر محبوب برای زبان برنامه نویسی پی‌اچ‌پی محسوب می‌شود. این ابزار به کاربران در ایجاد، توسعه و ویرایش کدهای پی‌اچ‌پی وب‌سایت در حال طراحی کمک می‌کند. یک وب‌سایت که با استفاده از کامپایلر دریم وی ور ساخته می‌شود، می‌تواند در هر سروری آپلود شود.

 • اتم

یکی دیگر از بهترین و محبوب‌ترین کامپایلرهای موجود برای زبان برنامه نویسی پی‌اچ‌پی، نرم‌افزار اتم است. این ابزار، یک تکست ادیتور ساده و البته کم‌حجم است که برای نوشتن کدهای زبان پی‌اچ‌پی استفاده می‌شود. این نرم‌افزار نیز مانند سایر کامپایلرها تنها به این زبان محدود نمی‌شود و می‌توانید آن را برای زبان‌هایی مانند جاوا، پایتون، سی پلاس پلاس و سی شارپ نیز استفاده کنید. این نرم‌افاز به علت حجم پایینی که دارد، توجه بسیاری از برنامه نویسان و کاربران را جلب نموده است و آن‌ها را برای برنامه نویسی با استفاده از خود ترغیب کرده است. از این کامپایلر هم روی ویندوز و هم روی لینوکس می‌توانید استفاده نمایید.

کامپایلر زبان های برنامه نویسی مختلفبهترین کامپایلرهای زبان برنامه نویسی پایتون

 • Brython

این کامپایلر محبوب پایتون، کد پایتون را تبدیل به جاوا اسکریپت می‌کند. این نرم‌افزار از تمام مرورگرهای مدرن وب موبایل پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های گسترده آن شامل ایجاد ایجاد عناصر مستندات ساده و درگ و دراپ کردن نقشه سه‌بعدی است.

 • Nuitka

این کامپایلر، کد پایتون را به کدهای مرجع یا اجرایی C یا C++ تبدیل می‌کند و برنامه‌های مستقل را توسعه می‌دهد. استفاده از کتابخانه‌های مختلف و گسترش ماژول‌ها در این نرم‌افزار به راحتی امکان‌پذیر است.

 • PyJS

این کامپایلر، گزینه همیشگی برنامه نویسان برای نوشتن کد پایتون و اجرای آن در مرورگر وب است. با استفاده از آن می‌توانید کد پایتون را به جاوا اسکریپت تبدیل کنید و برنامه‌ها را در پارادایم‌های مختلف تبادل نمایید.

 • Shed Skin

در این کامپایلر آزمایشی می‌توانید برنامه استاتیکی پایتون را به برنامه معادل تابع آن در سی پلاس پلاس تبدیل کنید. این نرم‌افزار استفاده بسیار بهینه‌ای دارد و بزرگ‌ترین مزیت آن، بهبود عملکرد قابل توجه در پیاده‌سازی داده‌های داخلی پایتون است.

 • Skulpt

این کامپایلر تحت جاوا اسکریپت نوشته شده است تا یک محیط واقعی برای اجرای مستقیم کدها در مرورگر وب فراهم کند. این نرم‌افزار مناسب توسعه‌دهندگانی است که به دنبال ساخت برنامه کاربردی وب هستند.

 • Transcrypt

این کامپایلر اجازه می‌دهد که یک زیرمجموعه گسترده از پایتون را به یک کد جاوا اسکریپت فشرده تبدیل کنید. با استفاده از این محیط، کدها بهتر قابل خواندن هستند و نواقص آن‌ها به راحتی رفع می‌شود.

 • WinPython

وین پایتون به طور خاص برای سیستم عامل ویندوز ایجاد شده است تا مشکلات نسخه‌های پیشین را رفع کند. با استفاده از این کامپایلر می‌توانید به صورت مستقل با کتابخانه‌های پایتون کار کنید.

بهترین کامپایلرهای زبان برنامه نویسی C

لازم به ذکر است که به علت مشابهت این زبان با زبان برنامه‌نویسی C++، از کامپایلرهای خاصی می‌توان به طور مشترک بین این دو زبان استفاده نمود.

سخن پایانی

زبان‌های برنامه‌نویسی شامل دو نوع مفسری و کامپایلری می‌شوند که در نوع دوم، به ابزارهایی به نام کامپایلر جهت ترجمه کد منبع سطح بالا به کد اجرایی سطح پایین نیاز خواهیم داشت. اگر قصد دارید در یک شرکت برنامه نویسی مشغول کار شوید باید با این کامپایلرها آشنا شوید. در هر زبان برنامه نویسی، باید از نرم‌افزارهای کامپایلر خاصی استفاده کرد که برای همان زبان بهینه شده باشند و خروجی واضح‌تری را ارائه دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید که بخش وبلاگ وب‌سایت شرکت نرم افزاری وب نگاه مراجعه کنید.

Webnegahcompanyمشاهده نوشته ها

وب نگاه با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن سعی دارد با نوشتن مقالات جذاب شما را بیشتر با این حوزه آشنا کند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *