10 آسیب پذیری رایج برنامه های وب و نحوه جلوگیری از آنها

طراحی اپلیکیشن

مسائل امنیتی وب به یکی از دغدغه های رایج تجارت مدرن تبدیل شده است. تعداد جرایم سایبری در چند سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در سال 2017 خسارت حملات سایبری حدود 1.4 میلیارد دلار برآورد شد، در حالی که در سال 2020 خسارت به 4.2 میلیارد دلار رسید.

برنامه های کاربردی وب یکی از محبوب ترین اهداف حملات هکرها هستند زیرا دسترسی آسان به مخاطبان بزرگتر را فراهم می کنند و امکان انتشار سریع کدهای مخرب را فراهم می کنند.

در این مقاله، رایج‌ترین آسیب‌پذیری‌های اپلیکیشن وب و راه‌حل‌های ممکن برای جلوگیری از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

شرکت برنامه نویسی وب نگاه  در توسعه بیش از 3500 طراحی اپلیکیشن موبایل iOS و اندروید تجربه دارد. بنابراین، اگر به دنبال طراحی اپلیکیشن موبایلی هستید که به کسب درآمد کمک می کند، با ایده اپلیکیشن خود با ما تماس بگیرید. دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما را از دست ندهید.

09339017809

 

آشنایی با آسیب پذیری های رایج برنامه های وب

اگرچه برنامه‌های کاربردی وب مزایای بسیاری را برای شرکت‌ها فراهم می‌کنند، اما اغلب باعث نگرانی‌هایی می‌شوند که ناشی از عدم تخصص امنیتی توسعه‌دهندگان است. در سال 2017 OWASP، یک سازمان غیر انتفاعی که در تلاش برای بهبود امنیت نرم افزار جهانی است، فهرستی از 10 آسیب پذیری امنیتی برتر در برنامه های کاربردی وب را تهیه کرد. اگرچه 4 سال از آن زمان می گذرد، اما این دام ها هنوز هم گسترده است و خسارات اساسی به شرکت ها وارد می کند. در اینجا مهم‌ترین آسیب‌پذیری‌های برنامه وب وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا برنامه‌های وب سفارشی قوی و ایمن را به مشتریان خود ارائه دهید.

1. تزریق

تزریق فرآیندی است که در آن داده های نامعتبر یا فیلتر نشده به عنوان بخشی از یک پرس و جو به سرور یا مرورگر نفوذ می کنند. تزریق ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند: SQL، NoSQL، LDAP، OS و غیره. با این حال، پرس و جوهای SQL رایج ترین هدف سوء قصد هستند. با ارسال داده های فیلتر نشده از طریق پرس و جوی SQL، مهاجمان به داده های مهم برنامه دسترسی پیدا می کنند. در نتیجه، آنها می توانند عملیات مدیریت، دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربر، کارت های اعتباری، رمز عبور و غیره را انجام دهند.

جلوگیری

اعتبار سنجی ورودی ها اعتبار سنجی ورودی از ورود داده های تشکیل نشده به سیستم جلوگیری می کند. بنابراین، تلاش برای جلوگیری از تزریق، اعتبارسنجی تمام ورودی ها بسیار مهم است.
عبارات آماده شده با پرس و جوهای پارامتری شده. این یک راه موثر برای جلوگیری از تزریق SQL است. برخی از پارامترها هنگام ایجاد یک دستور مشخص نمی شوند اما در طول فرآیند اجرا اضافه می شوند. بنابراین، هکرها نمی توانند پرس و جو را تغییر دهند، حتی اگر خود فرمان متعلق به آنها باشد.
حقوق کاربر محدود نیازی به اتصال به پایگاه داده همیشه با استفاده از حساب‌های دارای امتیاز مدیریت نیست. برای کاهش شانس تزریق، کاربران پایگاه داده باید اساسی ترین حقوق را داشته باشند. به عنوان مثال، بهتر است بدون امکان ایجاد یا تغییر اطلاعات در جداول، فقط به یک پایگاه داده خاص دسترسی داشته باشند.

 

2. احراز هویت شکسته

احراز هویت فرآیندی است که هویت کاربر را با مرتبط کردن اطلاعات دریافتی با مجموعه‌ای از اعتبارنامه‌ها مانند داده‌های بیومتریک، رمز عبور و موارد دیگر تأیید می‌کند. در مقابل، احراز هویت شکسته به این معنی است که شناسه جلسه یا اعتبار کاربر ربوده شده است.

احراز هویت شکسته می تواند ناشی از محافظت ناکافی از اعتبار کاربر، رمز عبور ضعیف و ورود به سیستم، ارسال شناسه جلسه به عنوان URL و دلایل دیگر باشد.

جلوگیری

احراز هویت چند عاملی (MFA). روش‌های مختلف احراز هویت مشکلات تأیید را حل می‌کند و به شناسایی کاربر واقعی کمک می‌کند.
رد کردن پسوردهای ضعیف برنامه باید مجموعه ای از الزامات برای طول و پیچیدگی رمز عبور داشته باشد. در صورتی که رمز عبور با یکی از الزامات مطابقت نداشته باشد، کاربر باید آن را تا زمانی که با کل مجموعه مطابقت داشته باشد، بهبود بخشد. علاوه بر این، معقول است که چرخه عمر رمز عبور را به یک دوره کوتاه محدود کنیم بدون اینکه به کاربران امکان تغییر آن را برای مواردی که قبلا استفاده شده اند بدهیم.
طول جلسه برنامه وب باید بتواند جلسه را ببندد. اما امروزه این عمل فقط در حوزه بانکی رایج است.
هشدارهای امنیتی برای حفظ امنیت اطلاعات مشتریان، می‌توانید هشدارهای امنیتی را اعمال کنید که در صورت وجود فعالیت‌های مهم یا مشکوک در حساب‌هایشان، مانند ورود به سیستم از دستگاه جدید یا ارسال تعداد زیادی ایمیل، به کاربران اطلاع می‌دهند.

3. قرار گرفتن در معرض داده های حساس

این نوع از مسائل امنیتی برنامه های وب به افشای اطلاعات حساس مشتریان مانند شماره تلفن، اطلاعات حساب، شماره کارت اعتباری و غیره مربوط می شود. آسیب پذیری در معرض داده ها زنگ خطری برای شرکت ها است زیرا ممکن است منجر به عواقب جدی تری شود. مانند احراز هویت شکسته، تزریق، man-in-the-middle، یا انواع دیگر حملات.

جلوگیری

حفاظت از داده های پیشرفته رمزگذاری داده های ذخیره شده و ارسال شده با استفاده از تکنیک های رمزگذاری مدرن بسیار مهم است.
پروتکل های امنیتی تمام اطلاعات دریافتی باید از طریق پروتکل های امنیتی پیشرفته مانند HTTPS، SSL و TSL ارائه شود.

4. نهادهای خارجی XML (XXE)

هدف حملات XXE برنامه های کاربردی وب است که ورودی XML را پردازش می کنند. آنها معمولاً به دلیل قدیمی بودن یا پیکربندی ضعیف پردازنده های XML رخ می دهند. با استفاده از این آسیب‌پذیری، هکرها می‌توانند به سیستم‌های بک‌اند و خارجی برای اجرای جعل درخواست‌های سمت سرور (SSRF) دسترسی داشته باشند.

جلوگیری

غیرفعال کردن DTD این یکی از کارآمدترین راه ها برای جلوگیری از حملات XXE است. اگر غیرفعال کردن همه DTD ها غیرممکن است، لازم است هر DTD را طبق یک تجزیه کننده خاص غیرفعال کنید.

5. کنترل دسترسی شکسته

کنترل دسترسی شکسته نوعی آسیب پذیری برنامه وب است که کاربران می توانند برخی از اقداماتی را که نباید به آنها دسترسی داشته باشند، انجام دهند. توسعه دهندگان با اهداف مخرب می توانند از آن برای اتصال به سایر حساب های کاربری، تغییر اطلاعات داخل آنها، مشاهده داده های حساس و در بدترین حالت، کنترل کامل برنامه استفاده کنند. آسیب‌پذیری‌های کنترل دسترسی معمولاً از آزمایش‌های عملکردی ضعیف و عدم شناسایی خودکار ناشی می‌شوند.

جلوگیری

کنترل دسترسی بهبود یافته کنترل دسترسی باید در سمت سرور با اعمال لیست های کنترل دسترسی (ACL) و احراز هویت مبتنی بر نقش عمل کند.
به طور پیش فرض دسترسی به عملکرد را رد کنید. کاربران نباید قادر به اجرای هیچ گونه عملکردی با قابلیت ها، فیلدها، صفحات و غیره باشند که نباید به آنها دسترسی داشته باشند.

6. پیکربندی اشتباه امنیتی

پیکربندی نادرست امنیتی یکی از مشکلات رایج برنامه های وب است. این مشکل مربوط به عدم اجرای کنترل امنیتی یا مسائل ناشی از خطاهای امنیتی است. اکثر برنامه‌ها این آسیب‌پذیری را به دلیل پیکربندی‌های ناقص، پیکربندی‌های پیش‌فرض که برای مدت طولانی بدون تغییر باقی مانده‌اند، فایل‌های رمزگذاری نشده، سرویس‌های در حال اجرا غیرضروری و غیره دارند. پیکربندی نادرست امنیتی می‌تواند منجر به نقض شدید داده‌ها شود که اعتبار شرکت را خدشه‌دار کرده و زیان‌های مالی قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

نیسان آمریکای شمالی یکی از قربانیان اخیر حمله هکری است که ناشی از آسیب‌پذیری پیکربندی نادرست است. یک نشت داده جدی ناشی از پیکربندی نادرست سرور Git شرکت است که با اعتبارنامه های پیش فرض (نام کاربری و رمز عبور) admin/admin ایمن شده بود.

جلوگیری

اسکن آسیب پذیری مداوم برای جلوگیری از پیکربندی نادرست امنیتی، ضروری است که یک اسکن منظم از سیستم خود انجام دهید تا هر گونه نقصی را که می تواند به یک هدف آسان تبدیل شود، شناسایی کنید.
به روز رسانی ها برنامه وب برای از بین بردن تهدیدات سایبری و محافظت از اطلاعات مشتریان به به روز رسانی منظم نیاز دارد.

7. اسکریپت بین سایتی (XSS)

آسیب پذیری XSS به هکرها اجازه می دهد تا اسکریپت های مخرب را در مرورگر کاربر انجام دهند. آنها را می توان از طریق لینک درج شده اجرا کرد. اگر کاربر روی آن کلیک کند، مهاجم می تواند به عملکردهای مهم (دوربین وب، مکان و غیره) دسترسی پیدا کند، جلسه را ربوده، کاربر را به وب سایت های خطرناک هدایت کند و غیره.

جلوگیری

فرار کردن. قبل از رندر کردن آن در مرورگر، تمام ورودی باید خارج شود. این به کاهش خطر تفسیر مخرب داده های دریافتی کمک می کند.
اعتبار سنجی. این فرآیند تضمین می‌کند که برنامه وب داده‌های صحیح را ارائه می‌کند. لیست سفیدی که معمولاً برای پیشگیری از تزریق استفاده می شود نیز می تواند در این مورد مفید باشد.

 

طراحی اپلیکیشن

 

8. نامطمئن سازی نامطمئن

وقتی صحبت از سریال‌زدایی ناامن به میان می‌آید، داده‌های نامعتبر با اجرای کدهای مضر از راه دور، دور زدن احراز هویت و تغییر منطق برنامه، به برنامه وب آسیب وارد می‌کنند.

جلوگیری

نظارت بر. نظارت و رد اشیاء سریال شده از منابع ناشناخته ضروری است.
سریال زدایی با دسترسی محدود. اگر کد deserialization فقط با داشتن حقوق دسترسی ویژه قابل اجرا باشد، اشیاء deserialized مضر به راحتی شناسایی می شوند.

9. استفاده از مؤلفه هایی با آسیب پذیری های شناخته شده

مشکل شناسایی آسیب‌پذیری‌ها در پیچیدگی برنامه وب است. توسعه برنامه های وب مدرن تا حد زیادی به چارچوب های مختلف، کتابخانه ها، API ها و غیره متکی است که به نوبه خود از عناصر دیگری تشکیل شده اند که می توانند هدف حمله هکرها و همچنین خود برنامه باشند.

اخیراً، سر و صدای زیادی در مورد شکارچی اشکال، الکس بیرسان، به وجود آمده است که توانسته است اپل، مایکروسافت و دیگر غول‌های بزرگ فناوری را با بهره‌برداری از یک آسیب‌پذیری «گیج‌سازی وابستگی» هک کند. او متوجه شد که بسیاری از شرکت ها از وابستگی های خصوصی و عمومی استفاده می کنند. بنابراین، او تصور کرد که کد مخرب می تواند در وابستگی عمومی اما تحت نام یک کد خصوصی آپلود شود. او همچنین متوجه شد که در صورت وجود وابستگی خصوصی و عمومی، دومی در اولویت است. به این ترتیب، او توانسته است کد مخرب خود را با موفقیت منتشر کند. خوشبختانه او نیت خوبی داشت و به شرکت ها در مورد نقاط ضعف آنها هشدار داد.

جلوگیری

حذف ویژگی های غیر ضروری درک واضح ساختار برنامه شما و کاهش تعداد فایل‌ها، ویژگی‌ها و اسناد استفاده نشده، به کاهش خطر حمله و تقویت نگهداری کارآمد برنامه کمک می‌کند.
فقط کد مورد اعتماد را بپذیرید. هنگام ایجاد وابستگی های جدید، کد باید فقط از منابع قابل اعتماد از طریق یک اتصال امن گرفته شود.
تست امنیتی مداوم به عنوان جایگزینی برای تست نفوذ، آزمایش مستمر عملی برای بررسی و بهینه سازی امنیت برنامه در طول فرآیند توسعه است. این رویکرد پیشگیرانه به شرکت ها اجازه می دهد تا آسیب پذیری ها را سریعتر شناسایی کرده و احتمال حملات را کاهش دهند.

 

بیشتر بخوانید:  برنامه های فوری اندروید: روند جدیدی که نمی توانید نادیده بگیرید

 

10. ثبت و نظارت ناکافی

گزارش و نظارت ناکافی به مهاجمان اجازه می دهد تا در حین تلاش برای دستیابی به اهداف مضر خود، شناسایی نشوند. این آسیب‌پذیری رایج‌ترین دلیلی است که شرکت‌ها نمی‌توانند نقض داده‌ها را برطرف کنند. علاوه بر این، ثبت و نظارت ناکافی ممکن است منجر به نفوذ بیشتر به سیستم و تلفات گسترده شود.

جلوگیری

نظارت بر. لازم است یک مرور کلی از برنامه خود داشته باشید و نظارت کارآمدتری ایجاد کنید که بتواند در صورت فعالیت های مشکوک هشدار ارسال کند.
ورود به سیستم. اطمینان حاصل کنید که گزارش‌های شما جمع‌آوری و در پلتفرم مرکزی جمع‌آوری شده‌اند، جایی که می‌توان آن‌ها را راحت‌تر تجزیه و تحلیل کرد. علاوه بر این، برای جلوگیری از نشت داده ها، اطلاعات حساس را از گزارش ها دور نگه دارید.

نتیجه

امنیت ویژگی کلیدی توسعه برنامه های وب مدرن است. برای حفظ رقابت در بازار، شرکت‌ها باید راه‌حل‌های امنیتی جدیدی برای مقابله با هکرها ارائه دهند و برنامه‌های کاربردی قوی و ایمن را به مشتریان خود ارائه دهند.

با این حال، بسیاری از امنیت برنامه های وب به آگاهی توسعه دهندگان از تهدیدات سایبری و نظارت برنامه ریزی شده بر فعالیت های برنامه بستگی دارد. بنابراین، اطمینان از اینکه مهندسان نرم‌افزار شما دانش کافی در مورد رایج‌ترین آسیب‌پذیری‌های برنامه وب دارند، به شما کمک می‌کند تا از برنامه وب خود محافظت کنید و تصویر شرکت بهتری ایجاد کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!