برنامه نویسی با ویندوز یا مک یا لینوکس؟ بهترین سیستم عامل برنامه نویسی

برنامه نویسی با مک ویندوز لینوکس

بررسی سیستم عامل ‌های مختلف برای برنامه نویسی

امروزه دعوا بر سرِ بهتر بودن سیستم عامل‌های مختلف برای برنامه نویسی، زیاد است و هر شخصی بر اساس سلیقه شخصی و تجربیات خودش، در مورد انتخاب سیستم عامل مناسب برای برنامه نویسی نظر می‌دهد؛ اما در آخر، این خود شما هستید که باید سیستم عامل مخصوص خود را برای برنامه نویسی با رعایت چند نکته انتخاب کنید. 

بسیاری از افرادی که به تازگی قصد شروع برنامه نویسی را دارند و یا می‌خواهند سیستم عامل خود را تغییر دهند، این سوال برایشان پیش می‌آید که چه سیستم عاملی برای برنامه نویسی مناسب است؟ امروزه برنامه نویسان می‌توانند از سه سیستم عاملِ مک، ویندوز یا لینوکس برای کدنویسی استفاده کند.

لازم به ذکر است که برای انتخاب سیستم عامل مناسب برنامه نویسی، باید در ابتدا نیازها و مهارت های خود را در برنامه نویسی در نظر بگیرید و سپس این نیازها را با ویژگی‌های سیستم عامل‌های مختلف تطبیق دهید. در این مقاله از شرکت نرم افزاری وب نگاه، به بررسی نکاتی که باید در انتخاب سیستم عامل رعایت کنید، می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بودجه 

بودجه یا همان پولی که برای خرید سیستم در نظر دارید، می‌تواند در انتخاب سیستم عامل برای برنامه نویسی تاثیرگذار باشد. باید گفت هزینه‌ای که باید برای استفاده از سه سیستم عاملِ مک، ویندوز یا لینوکس صرف کنید، با یکدیگر متفاوت است.

استفاده و نصب سیستم عامل لینوکس بر روی دستگاه، رایگان است؛ اما اگر این سیستم عامل به طور پیشفرض بر روی سیستمی که شما قصد خرید آن را دارید نصب شده باشد، شما نیازمند پرداخت هزینه بیشتری برای آن هستید. در موقعیتی مشابه، اگر قصد خرید دستگاهی با سیستم عامل ویندوز را داشته باشید، باید هزینه کمتری را پرداخت کنید. 

البته شما می‌توانید با کمی تلاش، خودتان سیستم عامل ویندوز یا لینوکس را روی دستگاه خود نصب کنید و یا آن‌ها را با یکدیگر تعویض کنید؛ اما توجه داشته باشید که سخت‌افزارِ هر دستگاهی، از ابتدا با یک نوع سیستم عامل سازگاری دارد و انجام این کار در صورت عدم ضرورت، توصیه نمی‌شود. 

افراد زیادی نیز هستند که از سیستم عامل مک برای برنامه نویسی استفاده می‌کنند و به مراتب هزینه بیشتری را در مقایسه با کسانی که از سیستم عامل‌های ویندوز یا لینوکس استفاده می‌کنند می‌پردازند؛ زیرا استفاده از سیستم عامل مک، فقط برای کامپیوترهای مک امکان‌پذیر است و این موضوع هزینه‌های شما را بالا می‌برد. همچنین توجه داشته باشید که برای نصب برخی از نرم‌افزارها روی سیستم عامل مک، شما نیازمندید تا اشتراک آن‌ها را خریداری کنید. 

سازگاری با نرم‌افزارهای مختلف 

افراد در استفاده از برخی زبان‌های برنامه نویسی، نیازمند نرم‌افزارهای مختلفی برای پیش بردنِ کارها هستند. برای مثال شخصی که طراحی اپلیکیشن موبایل یا طراحی سایت با استفاده از کدنویسی را انجام می‌دهد، ممکن است گاهی به نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ نیاز پیدا کند. 

در مقابل، افرادی که در حوزه‌هایی مانند ماشین لرنینگ و یا نوشتن کدهای محاسبه‌ای، برنامه نویسی می‌کنند، نیاز به نرم‌افزارهای زیادی برای انجام کار ندارند و این، یکی از معیارهای اصلی انتخاب سیستم عامل برای برنامه نویسی است.

باید گفت امروزه سیستم عامل ویندوز از نرم‌افزارهای بسیار بیشتری در مقایسه با لینوکس و مک پشتیبانی می‌کند و این موضوع می‌تواند برای ویندوز یک نقطه قوت باشد. همچنین سیستم عامل لینوکس نیز در حال پیشرفت است و هر روزه، به تعداد نرم‌افزارهایی که لینوکس از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، اضافه می‌شود. 

سیستم عامل مک از لحاظ پشتیبانی نرم افزارها، سعی کرده تا شبیه ویندوز باشد و از نرم افزارهای معروف و مختلفی مانند فتوشاپ، پریمیر و ایلاستریتور، پشتیبانی می‌کند.

 

[vc_row][vc_column][cz_button title=”سفارش طراحی اپلیکیشن اختصاصی” btn_position=”cz_btn_center” btn_effect=”cz_btn_zoom_in” id=”cz_62405″ link=”url:tel%3A%2009339017809″ sk_button=”border-radius:70px;padding-left:30px;padding-right:30px;font-size:22px;background-color:unset !important;background-image:linear-gradient(135deg,#1e73bb,#b40ed6);” sk_hover=”color:#ffffff;” icon=”fa fa-phone-square” cz_button=””][/vc_column][/vc_row]

mac windows linuxکیفیت سخت افزاری 

لازم به ذکر است که سیستم عامل مک از لحاظ کیفیت سخت‌افزار، رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد. اپل سعی کرده است که در طول این سال‌ها، دستگاه‌هایی با بالاترین کیفیت سخت‌افزار و سازگاری بالا را به بازار عرضه کند. همچنین سیستم عامل‌ِ مک از سازگاری بالایی با سایر نرم‌افزارها برخوردار است. 

انتخاب کیفیت و قابلیت‌های سخت‌افزار سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز، کاملا بستگی به بودجه و توان خرید شما دارد. یکی از مزیت‌هایی که لینوکس و ویندوز از لحاظ سخت‌افزاری از آن برخوردار هستند، توان شخصی‌سازی سخت‌افزار است؛ یعنی شما می‌توانید هرگونه سخت‌افزاری را که دوست دارید، روی این سیستم عامل‌ها نصب کنید. 

زبان و حوزه برنامه نویسی

در بخش‌های قبلی نیز به اهمیت زبان و حوزه برنامه نویسی در انتخاب سیستم عامل برای انجام این کار اشاره کردیم. توجه داشته باشید که استفاده و تست برخی از زبان‌های برنامه نویسی، می‌تواند روی یک نوع سیستم عامل، بهتر انجام شود. برای مثال، اگر شما قصد نوشتن یک برنامه برای ویندوز یا اندروید را دارید، پیشنهاد می‌شود تا از سیستم عامل ویندوز برای این کار استفاده کنید. 

راحتی استفاده از سیستم عامل

 این مورد می‌تواند برای افرادی که به تازگی قصد کار با یک سیستم عامل را دارند مهم باشند؛ زیرا آن‌ها باید بتوانند با فضای برنامه نویسی و کامپیوتر ارتباط خوبی برقرار کنند و گیج نشوند. 

لازم به ذکر است که فضای کاربری مک و ویندوز از رابط کاربری خوبی برخوردار است و حتی اگر برای اولین بار است که با این نوع سیستم عامل‌ها کار می‌کنید، می‌توانید با گذشت زمان، کمی با آن‌ها ارتباط بگیرید و به راحتی از این سیستم عامل‌ها استفاده کنید؛ اما باید گفت که رابط کاربری سیستم عامل لینوکس می‌تواند برای افرادی که تا به حال با کامپیوتر کار نکرده‌اند، کمی پیچیده باشد. 

البته این حرف به این معنا نیست که کار با سیستم عامل لینوکس بسیار سخت و پیچیده است؛ زیرا افرادی نیز وجود دارند که با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری، از ابتدا با لینوکس ارتباط بهتری می‌گیرند. 

امنیت

سیستم عامل لینوکس از لحاظ امنیت از دیگر سیستم‌های عامل مانند ویندوز و مک رتبه بالاتری دارد؛ زیرا لینوکس یک سیستم عاملِ متن‌باز است و شناسایی شکاف‌های امنیتی در آن، به مراتب ساده‌تر از ویندوز و مک است. همچنین به دلیل محبوبیت بیشترِ سیستم عاملِ ویندوز در بین افراد، بدافزارهای زیادی نیز برای نفوذ به دستگاه‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند طراحی شده. 

سخن آخر

در این مقاله از بهترین شرکت برنامه نویسی، به بررسی سه سیستم عاملِ ویندوز، لینوکس و مک برای برنامه نویسی همراه شما بودیم. لازم به ذکر است چیزی که بیشتر از انتخاب سیستم عامل برای برنامه نویسی اهمیت دارد، مهارت شما در برنامه نویسی است و یک برنامه نویسِ خبره، می‌تواند در هر سیستم عاملی، بهترین برنامه‌ها را بنویسد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *