برنامه نویسی اختصاصی

با گسترش و توسعه روزافزون رایانه ها و تلفن های هوشمند و افزایش کاربران آن‌ها، امروزه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پیشبرد ایده‌ها و افزایش رشد خدمات بسیار حائز اهمیت است. همچنین تولید حجم انبوهی از داده ها به صورت روزانه و افزایش تعداد فعالیت های سازمانی، راهی به جز استفاده از فناوری اطلاعات باقی نمی‌گذارد.
در این بین تولید یک نرم‌افزار سفارشی اهمیت بسزایی پیدا می‌کند. نرم‌افزاری که با برنامه‌نویسی اختصاصی قرار است نیازها و خدمات یک سازمان را تحت پوشش خود قرار دهد.
مهمترین ابزار تصمیم گیری مدیران، استفاده از گزارش های کاربردی داده های موجود در سازمان می‌باشد که به صورت لحظه ای باید به آن ها دسترسی داشته باشند که این گزارش ها، صرفا با استفاده از نرم‌افزارهای سفارشی می‌توانند تولید و ارایه گردند.
برنامه ریزی و افزایش کارآیی کارمندان و کارشناسان سازمان نیز، بدون استفاده از فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای لازم، کاری نشدنی است.
سیستم های اتوماسیون اداری و نرم افزارهای تخصصی داخلی، مهمترین ابزارهای رشد یک مجموعه خواهند بود و تمامی ابزارهای مدیریتی را در اختیار یک مدیر مجرب قرار خواهند داد.

_

مزایای اجرای تولید نرم‌افزار توسط وب نگاه

 • استفاده از متخصصین مجرب در پیاده‌سازی
 • مشاوره‌ی رایگان قبل، حین و بعد از ارائه‌ی سرویس
 • هزینه بسیار مناسب نسبت به سایر ارائه‌دهندگان
 • پیاده‌سازی بر روی انواع ساختارهای کسب و کار
 • تدوین استانداردهای ارتباط و وفادارسازی مشتریان
 • حفظ محرمانگی اطلاعات
 • گارانتی و خدمات پس از فروش
 • بهره‌مندی از پشتیبانی سرویس
 • رعایت اصول مهندسی در طراحی
 • استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا
 • تعیین سیاست‌های مهم امنیتی
 • مستندسازی دقیق و حرفه‌ای
_

مدیریت پروژه و فرآیند انجام کار

ما براساس یک سیستم مدیریت پروژه (Project Management) پیش خواهیم رفت. در واقع مدیر پروژه می‌تواند در هر مقطع زمانی اشخاص مسئول در رابطه با فعالیت‌ها را شناسایی کند و میزان درگیری‌شان با پروژه را بسنجد. او می‌تواند بررسی کند که آیا بیش از حد به یک شخص مسئولیت تخصیص شده است و یا می‌تواند به فعالیت خود بدون مشکلی ادامه دهد. به علاوه مدیران می‌توانند با کمک گانت چارت در مورد انجام کارها به صورت موازی و یا متوالی تصمیم‌گیری کنند.
گانت چارت (Gantt Chart) یا نمودار گانت، ابزاری برای مدیریت پروژه است و به ساده‌سازی پروژه‌های پیچیده کمک می‌کند و برای برنامه‌ریزی، پیگیری و کنترل پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استفاده از گانت چارت، یک چشم‌انداز مطلوب از مراحل و نحوه‌ی فعالیت حرفه‌ای ما را در راستای پیاده‌سازی پروژه به شما ارایه می‌کند.
بر همین اساس، از لحظه‌ی تدوین سند پروپوزال، پیشرفت گام‌های بعدی تدوین خواهد شد و به دقت گام‌های کلی در هر مرحله، تنظیم و شرح‌داده شده تا آسوده‌خاطر باشید که ما دارای یک تایم‌لاین (برنامه‌ی ‌زمان‌بندی‌ شده) از‌ پیش ‌طراحی‌ شده، معین و مهندسی‌ شده هستیم و از مرحله‌ی نخست تا هر مرحله‌ای، مستندات و گزارش مرتبط را به سمع و نظرتان خواهیم رساند.

_

مراحل تولید نرم افزار

پس از تعیین تحلیل و ارزیابی و ارایه‌ی مستندات و پیش‌نیازها، مراحل و دیاگرام تولید نرم‌افزار، در یک فرآیند مهندسی‌شده در 5 مرحله‌ی زیر برنامه ریزی می شود:
1- مرحله‌ی برنامه‌ریزی Planning
2- مرحله‌ی طراحی گرافیکی UI Design
3- مرحله‌ی پیاده‌سازی و اجرا Implementation
4- مرحله‌ی تست Testing
5- مرحله‌ی انتشار Release
این پنج مرحله همواره در یک چرخه مستمر قرار دارند تا حیات تولید نرم‌افزار را تضمین کنند.

_

مراحل تولید نرم افزار

پس از تعیین تحلیل و ارزیابی و ارایه‌ی مستندات و پیش‌نیازها، مراحل و دیاگرام تولید نرم‌افزار، در یک فرآیند مهندسی‌شده در 5 مرحله‌ی زیر برنامه ریزی می شود:
1- مرحله‌ی برنامه‌ریزی Planning
2- مرحله‌ی طراحی گرافیکی UI Design
3- مرحله‌ی پیاده‌سازی و اجرا Implementation
4- مرحله‌ی تست Testing
5- مرحله‌ی انتشار Release
این پنج مرحله همواره در یک چرخه مستمر قرار دارند تا حیات تولید نرم‌افزار را تضمین کنند.

_

زمان‌بندی اجرای پروژه

هیچ پروژه‌ای بدون تعیین زمان‌بندی دقیق هرگز به اتمام نمی‌رسد. در کارگروه اجرایی ما، برنامه‌ریزی زمانی تولید نرم‌افزار به بهترین وجه ممکن صورت می‌گیرد. این زمان‌بندی ابتدا در مرحله‌ی مطالعه پروپوزال و بر اساس پلن پیشنهادی تخمینی بوده اما پس از تایید و اجرایی‌شدن، در نرم‌افزار مدیریت ‌پروژه به‌صورت واقعی درج و تمامی فازها و وظایف آن به‌خوبی کنترل می‌شود. این موضوع کمک می‌کند تا ضمن رعایت زمان‌بندی، طرفین از تاخیرات و یا تعجیلات احتمالی مطلع شوند. برنامه‌ی زمان‌بندی برای سبک، سنگین‌ کردن پارامتر‌های اصلی پروژه از قبیل هزینه، محدوده و محتوای کار، کیفیت، زمان، ریسک و… بسیار ضرورت دارد و به مدیر پروژه و مشتریان کمک می‌کند تا بین چگونگی و ترتیب انجام فعالیت‌های پروژه تصمیم‌گیری کند و میزان انعطاف‌پذیری زمان اجرای پروژه را بر مبنای منابعی که در دسترس دارد محاسبه، و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در پروژه را کاهش دهد.
وجود برنامه زمان‌بندی با رویکردی سیستماتیک، مسیر اجرای پروژه را روشن می‌کند. برنامه‌ی زمانی ارایه شده بر اساس بسته‌ی پیشنهادی بوده و بی‌تردید نسبت به حجم کار، نیاز و گستردگی و پیچیدگی پروژه، افزایش خواهد یافت که مراتب پس از توافق طرفین ارائه خواهد شد. برنامه‌ی زمانبندی، شاخصی برای سنجش پیشبرد پروژه طبق یک برنامه‌ی مدون است که منجر به شناسایی مشکلات و موانع احتمالی بر سر راه پروژه شده و ارائه‌ی سریع راه‌حل را ممکن می‌سازد. همچنین این موضوع مهم، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی را در تمامی سطوح سازمان و پروژه افزایش خواهد داد.
برنامه زمان‌بندی توالی زمانی فعالیت‌های پروژه را در طول اجرای آن فراهم می‌کند و به همه‌ی اعضای تیم پروژه در درک پیش نیاز‌های لازم جهت تحقق وقایع کلیدی پروژه کمک می‌کند. علاوه بر آن، ابزاری‌است که به کمک آن می‌توان بودجه‌ی مورد نیاز پروژه را برآورد نمود و خط مبنایی برای بودجه پروژه (بر مبنای زمان) ایجاد کرد.

_

پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری

برخی نیازمندی‌ها و پیش‌نیازهای نرم‌‌افزاری و سخت افزاری برای استفاده و زیربار رفتن پروژه مورد نیاز است. تامین این پیش‌نیازها، اساس کارآیی نرم‌افزار شما خواهد بود. بنابراین برای افزایش کارآیی نرم افزار و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، این پیش نیازها در همان ابتدا به اطلاع مشتریان محترم خواهد رسید.

_

تکنولوژی‌های مورد استفاده در تولید نرم‌افزار

بدون همراهی تکنولوژی در دنیا، هر تجارتی محکوم به شکست خواهد شد. بنابراین همواره سعی ما بر آن است تا با آخرین فناوری‌های روز و تکنولوژی‌های مطرح جهانی هم‌راستا شویم. این نه صرفاً برای شما، بلکه به‌روز بودن علاوه بر بهبود کارآیی ما، سبب بهینه‌تر شدن پروژه‌های ارائه‌شده و توسعه‌ی سریع‌تر و ایمن‌تر آنها خواهد شد. بنابراین ما در تولید نرم‌افزارها، از جدیدترین و به روز ترین زبان های برنامه نویسی، ابزارها و تکنولوژی‌ها استفاده خواهیم کرد.

_

نگهداری داده‌ها

هر سرویسی از لحظه‌ی ایده تا اجرا و زیر بار رفتن، تولید اطلاعات می‌کند. در هر گام از پروژه، نگاه‌داشتن و حفظ و نگهداری اطلاعات بسیار حائز اهمیت است. زیرا امنیت و حفظ داده‌ها، اعتماد کاربران و محبوبیت استفاده و کاربری آنها را به‌دنبال خواهد داشت.
حفظ داده‌ها و اطلاعات کاربران، امنیت دسترسی، گزارش‌ها و آمارها، ضریب نرخ رشد اطلاعات، ذخیره‌سازی خودکار، روال منسجم بازگردانی نسخه‌های پشتیبان، کلید ماندگاری پروژه است. پس بر پایه‌ی نوع دیتابیس، نیازمند نگهداری و پشتیبان‌گیری (Backup) منظم از داده‌ها خواهید بود.
گاهی این پشتیبان‌گیری یک کپی‌برداری از منبع (Source) یا مرجع (Resource) است و گاه کل یا بخشی از داده‌ها (Data). این ذخیره‌های اطلاعاتی در احیای داده‌ها در بحران‌هایی نظیر: نفوذ، هک، افشا، امحا و یا سرقت، نقش بسزایی دارند. قبل از تعیین محل، لازم است پروژه‌ی شما زیر بار ترافیک عملیاتی برود تا دیتای کاربران و رفتار و بازخورد آنها هم از آن استخراج شود. پس از به‌وجود آمدن داده‌ها، روش‌های زیادی در بهینه‌کردن آنها هم باید در نظر گرفت. سپس، اقدامات زمان‌بندی حفظ داده‌ها، قرارگیری داده در محل ذخیره‌سازی مناسب، و در نهایت سنجش و اعتبارسنجی نسخ پشتیبان نیز در نظر گرفته می‌شود. پشتیبان‌گیری، فرآیند ذخیره‌سازی به‌منظور بازگردانی داده‌هاست که ممکن است به علت یک نقص نابود شده باشند. پس باید راهکاری باشد تا پس از وقوع هر شکستی در پروژه، وضعیت را به حالت اول بازگرداند و مستندات پروژه از دست نرود.

_

خروجی نهایی

خروجی نهایی پروژه عبارت است از نرم‌افزاری بر مبنای یکی از راهکارهای پیشنهادی توافق شده، به همراه مستندات (Document) و ملحقاتی كه برای اجرا و بهره‌‌برداری از سیستم لازم است.

مستندات پروژه عبارتند از مجموعه مدارک و مستنداتی كه در طول پروژه ایجاد می‌شوند نظیر: مستنداتی كه مجری و كارفرما و دستگاه نظارت رد و بدل می‌نمایند، صورت‌حساب‌ها، ابلاغیه‌ها، اخطاریه‌ها، صورت‌جلسات ادواری و موردی و اظهار نظرها .

در این قسمت سایر تعاریف، اصطلاحات و اختصاراتی كه در پروژه به آنها اشاره شده باشد و یا نشده باشد، و لزوم وجود تعریف برای آنها به منظور جلوگیری از هرگونه اختلاف‌نظری، ارائه می‌گردد.

مستندات هر فاز به صورت كامل توسط مجری در سه نسخه ارایه می‌گردد و فرم گزارش وضعیت پروژه در پایان هر ماه توسط ناظر، بایستی برای پروژه تكمیل شود. در نهایت پس از جمع‌بندی نهایی و اجرای تمام و کمال، شما دارای یک نرم‌افزار خواهید بود که برای ایجاد یا توسعه‌ی کسب و کار پویا و منسجم در اختیارتان قرار خواهد گرفت. در نتیجه شما در پایان این پروژه، به خروجی‌های نهایی جدول زیر خواهید رسید:

خروجی‌های مورد انتظار
ردیف عنوان
1 یک نرم‌افزار مبتنی بر یک یا چند راهکار برگزیده شده
2 دریافت کلیه‌ی مستندات نهایی اجرای پروژه
3 گزارش تحویل موقت و تحویل دائم ( گزارشات انجام هر مرحله)
4 سایر مستندات د‌ر صورت وجود برخی نیازمندی‌های خاص و سفارشی
5 دسترسی‌های نرم‌افزاری و…
6 لیست آپدیت‌ها و تغییرات انجام شده بر روی راهکار طی مدت پشتیبانی

کارگروه ما به‌دقت، نمونه فرم گزارش تحویل موقت در فازهای اجرایی را تکمیل و به دستگاه نظارت و نماینده‌ی کارفرما ارایه خواهد نمود. در انتها راهنمای آموزشی، منابع نرم‌افزار، آموزش کاربری، ارایه‌ی انواع نسخ تولید نرم‌افزار بر پایه راهکار مورد نظر، مستندات و محتوای تولید شده در حین و اتمام کار، در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

_

تست نرم افزار و بهبود ارایه خدمات

پروژه‌های فناوری اطلاعات و تجارت مبتنی بر دیجیتال، همگی دارای یک ماهیت چندگانه از خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستند و هر خدمتی نیز از هرگونه اشکال و خطایی در ظاهر، کد، عملکرد و… عاری نیست. کنترل خدمت به فرآیند ارزیابی یک خدمت به منظور اطمینان از عملکرد صحیح آن در رویدادهای مختلف و در دوره استفاده از آن، گفته می‌شود.

به‌عبارت دیگر برای یافتن ایرادات احتمالی در حین ثبت، رسیدگی، پیگیری، ارجاع و ارایه و برای عملکرد درست، صحیح و بهینه آن در طول اجرا، باید از نظارت و کنترل استفاده کرد. هر چقدر خدمت بتواند با رویدادهای مختلف به صورت مطلوب‌تر و قابل پذیرش‌تری چه از نظر عملکرد و چه از راحتی کاربر داشته باشد می‌توان انتظار داشت دارای عملکرد بهتری می‌باشد.

کنترل خدمت
ردیف عنوان شرح تست، بررسی
1 آزمون عملكرد و کارایی بررسی و تست عملکرد سیستم و تطابق آن با نیازهای اولیه
2 آزمون واسط كاربر بررسی و تست رابط کاربری سیستم توسط یک یا چند کاربر تستی
3 آزمون تحمل بار شامل استفاده فعال همزمان از حداقل 10 جلسه یا تقاضا ،كاركرد سیستم با استفاده از حداكثر گنجایش پایگاه اطلاعاتی
4 آزمون امنیت بررسی پایداری و امنیت اطلاعات موجود در پایگاه داده ها را در مقابل دسترسی‌های غیر مجاز مطابق با نظام كاربری تعریف شده
5 آزمون تحمل خرابی تست مقاومت در برابر خرابی‌های عمدی یا غیر عمدی توانایی بازگشت به حالت پایدار و تحمل نرخ قطع ناگهانی برق، قطع اتصالات شبكه، اشكالات سیستم عامل، عدم تنظیم مناسب پارامترهای داخلی، دستكاری عمدی در سیستم فایلهای فیزیكی پایگاه داده و….
6 آزمون بازیابی تست و بررسی نمونه‌های پشتیبان گیری از بانک اطلاعاتی و بازگردانی آن
7 آزمون به‌روزرسانی ارائه‌ی نمونه تغییرات اولیه به عنوان نخستین ویرایش (به روز رسانی) و تست ارائه‌ی روزرسانی
_

گارانتی سرویس

پس از پایان پروژه و تحویل نرم‌افزار، به مدت قید شده در قرارداد، نرم افزار شامل پشتیبانی فنی رایگان خواهد شد. این یعنی صحت عملکرد سرویس ارائه‌شده را تضمین می‌کنیم و مشمول دریافت خدمات پشتیبانی رایگان خواهید شد. تیم حرفه‌ای ما با تکیه بر سیستم‌های مدیریت درخواست و ارایه‌ی سطوح چند لایه‌ی پشتیبانی، اقدام به پوشش و پاسخ کلیه‌ی درخواست‌های شما خواهد کرد.

_

توافقنامه‌ سطح خدمات (SLA)

این توافقنامه‌ درواقع سطح خدماتی که یک مشتری از پروژه انتظار دارد را تعریف کرده، معیارهای اندازه‌گیری خدمات را طرح‌ریزی و در صورت عدم دریافت خدمات توافق ‌شده، راه‌های جبران خسارت یا جریمه‌هایی را تعیین می‌کند.
نوع معیارهای مورد نیاز SLA به پروژه بستگی دارد از جمله: در دسترس بودن خدمات، نرخ قصور، کیفیت فنی، امنیت، نتایج و …
توافقنامه SLA می تواند در سطوح مشتری محور، خدمات محور و چند سطحی، منعقد شود.

_

حفظ محرمانگی و عدم افشای اطلاعات (SLA)

حفظ محرمانگی داده‌ها، ایده‌ها و کلیه‌‌ی اطلاعات شما در حین اجرا و یا پس از اتمام کار مهم‌ترین بخش از فعالیت حرفه‌ای ماست که کاملاً به آن مقید هستیم. بنابراین با آسودگی خاطر، تمامی آنچه را که برای پیشبرد موفق پروژه در ذهن و در دسترس دارید ارایه کنید.
ما پس از عقد قرارداد، کلیه‌ی تعهدنامه‌های عدم افشای اطلاعات را مهر و امضا کرده و خود را مقید و ملتزم به رعایت آن خواهیم نمود. زیرا باور داریم اگر اعتمادی از سوی مشتری نباشد، هیچ کاری به نحو احسن انجام نخواهد گرفت.
لذا در تمامی مراحل (ارائه‌ی پروپوزال، عقد قرارداد، اتمام کار، پشتیبانی، خدمات پس از فروش و…) کلیه‌ی داده‌های شما از قبیل: اسناد و اطلاعات محرمانه در تعهدنامه شامل هر نوع داده، محصولات فناوری، سخت‌افزار یا نرم‌افزار، اسناد طبقه‌بندی شده یا نشده به صورت کلی یا جزئی، هر نوع سند قرارداد و تفاهم‌نامه، مشخصات فنی تجهیزات، مشخصات اطلاعاتی پرسنل، اطلاعات مالی، هر نوع اطلاعات پرسنلی (اعم از اطلاعات هویتی، تحصیلی، خانوادگی و غیره)، اشکال و انواع اطلاعات سازمانی، مهندسی، فنی، علمی، تجاری یا مالی از جمله نامه‌ها، الگوها، نقشه‌ها، برنامه‌ها، طرح‌ها و روش‌ها، ابزارها، تکنیک‌ها، فرآیندها، کدها، فهرست‌های تجهیزات، لیسانس تجهیزات و نرم‌افزارهای اختصاصی کارفرما، روش‌های انجام کار، اطلاعات شناخت و دیگر اطلاعات داده شده که به صورت اختیاری یا بدون اختیار، از کارفرما در اختیار مجری قرار داده شده باشد (مگر مواردی که غیرمحرمانگی آن به طور واضح ذکر گردد) شامل قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات خواهد بود.

_

برآورد هزینه‌ی دقیق پروژه (SLA)

هزینه‌ی نهایی اجرای یک پروژه‌ی تولید نرم‌افزار، اگر بر اساس پلن پیشنهادی ما نباشد، منوط به بررسی دقیق آیتم‌های موثر در قیمت تمام‌شده، تحلیل کلیه‌ی نیازمندی‌های تکمیل‌ شده کارفرما در پرسش‌نامه‌های دیگر خواهد بود و بر اساس آن، هزینه‌های نهایی محاسبه خواهد شد.
بی‌شک اطلاع دارید که هزینه‌ی این خدمات مبتنی بر حجم و گستردگی پروژه و افزایش ظرفیت توسعه ی کار و برخی موارد دیگر است. همچنین شما می‌توانید با اخذ مشاوره‌های رایگان و تخصصی ما بهترین انتخاب را در پیاده‌سازی ایده‌های خود داشته باشید.
کارشناسان ما همواره آماده‌ی ارایه مشاوره‌های لازم جهت انعقاد هرگونه قراردادی به‌شکل دو سر برد هستند زیرا باور داریم برنده شده هر طرف به طرف دیگر بستگی دارد. ضمن آنکه در هر برهه‌ای تجارب خود را در خصوص راهکارهای مفید در تجربه‌ کاربری جهت ساده‌سازی فرآیندها و بهبود مستمر در اختیار شما قرار خواهیم داد.