ریدایرکت چیست ؟ انواع Redirect ها

ریدایرکت چیست

ریدایرکت چیست؟


روشی که بتوان کاربران و موتورهای جستجو را به آدرس جدیدی انتقال داد را ریدایرکت می‌گویند. در این روش به صورت خودکار موتور جستجو و کاربر به آدرس جدید منتقل می‌شوند.

به طور مثال اگر بخواهید ادرس domain.com/a1 را به ادرس domain.com/b1 منتقل کنیم و یا اینکه کلا دامنه را به دامنه دیگر انتقال دهید باید از ریدایرکت ها استفاده کنید.
ریدایرکت‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام در زمان و جای خود استفاده می‌شوند.

زمان استفاده از ریدایرکت به دو بخش تقسیم می‌شوند؛
1-هنگامی که آدرس همه و یا برخی از صفحات تغییر کند:
اگر محتوا و یا آدرس صفحات شبیه به یکدیگر باشند با داپلیکیت کانتنت رو به رو می‌شویم و باید آدرس‌ها را یکی کنیم.
2- زمانی که آدرس برخی از صفحات تغییر می‌کند:
در این مورد باید برای هر یک ریدایرکت خاص انجام شود.

انواع مختلف ریدایرکت 

ریدایرکت Meta Refresh


این ریدایرکت در سطح سرور انجام می‌شود و سرعت خوی ندارد و برای سئو سایت پیشنهاد نمیشود. احتمالا این ریدایرکت را در انجمن ها برای تغییر اطلاعات دیده اید. و به شکل ” تا چند ثانیه دیگر به این صفحه منتقل می شود” مشاهده میشود که حدود 5 ثانیه زمان میبرد.

رایج ترین اشتباهات در سئو

ریدایرکت 301 (انتقال دائم)

اگر بخواهید صفحه ای را به صورت دائم به آدرس دیگری منتقل کنید ای این ریدایرکت استفاده میکنیم. برای انتقال ادرس علاوه بر ادرس جدید، ارزش صفحات نیز دارای اهمیت میباشند. با این ریدایرکت ارزش صفحات حفظ می شود . در واقع 301 بین 90 تا 95 درصد ارزش صفحه را انتقال میدهد.
موتورهای جستجو با دیدن Status Code به دنبال ادرس جدید میگردند و آن را به کاربر نمایش میدهد.
این ریدایرکت در بین ریدایرکت های 300 از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا بیه تقریبا عملکرد یکسانی دارند.

ریدایرکت 302 (ریدایرکت موقت)

اگر مجبور باشید یکی از صفحات را به صورت موقت به صفحه دیگری انتقال دهید باید از این ریدایرکت استفاده کنید. کاربر با وارد شدن به این صفحه با خطای 404 روی به رو میشود. این آدرس ها بعد از مدتی از دیتابیس موتور جستجو حذف می شود و صفحات ارزش های خود را از دست میدهند.

ریدایرکت 307 (HTTP 1.1 Only)


این ریدایرکت مانند 302 می‌باشد و برای انتقال موقت استفاده می‌شود تنها تفاوت آن با 302 این است که ریدایرکت 307 فقط با پروتکل 1.1 اینترنت کار می‌کند در صورتی که 302 با دو پروتکل 1.0 و 1.1 کار می‌کند.

بهترین انتخاب ریدایرکت از نظر سئو

برای انجام ریدایرکت‌ها حتما با دقت این کار را انجام دهید که به سئو ضربه‌ای وارد نشود. بهترین انتخاب انتقال دائم صفحه است.

انتخاب ریدایرکت‌های 302 و متا رفرش انتخاب درستی نمی‌باشد و به زمان انتظار بیشتری نیاز دارند و اگر نیاز به انتقال رتبه از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر را ندارید می‌توانید از این دو استفاده کنید.

Webnegahcompanyمشاهده نوشته ها

وب نگاه با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن سعی دارد با نوشتن مقالات جذاب شما را بیشتر با این حوزه آشنا کند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *