زبان برنامه نویسی جاوا چیست ؟

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان برنامه‌نویسی چند منظوره است، که بیشتر شبیه زبان پایتون عمل میکند. خود زبان به طور خاص یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا است، بنابراین شباهت‌های بسیاری با C + +، C دارد.

جاوا نیز یک پلت فرم است که به این معنی است که کد جاوا می‌تواند بر روی هر ماشینی که ماشین مجازی جاوا را بر روی آن دارد اجرا کند. 

اما چند مدت بعد تعدادی از زبان‌ها نوشته شده‌اند که می‌توانند جاوا را اجرا کنند، زبان‌ها مانند Scala، Groovy، پیاده‌سازی روبی به نام jRuby و اجرای پایتون به نام Jython.

خصوصیات زبان برنامه نویسی جاوا 

از اصلی ترین ویژگی های زبان برنامه نویسی جاوا در ادامه توضیح داده شده است؛

سادگی زبان جاوا

در ابتدا جاوا بر اساس زبان های و C و C++ مدلسازی شد . به این صورت که برخی از مشخصه های آنها را در خود پیاده سازی کرد و برخی دیگر که موجب سردرگمی می شوند را حذف کرد .به طور مثال حذف شده ها شامل اشاره‌گرها، پیاده‌سازی چندباره وراثت و بارگذاری بیش از حد عملگرها میباشند اما مشخصه دیگری که فقط مختص جاوا است نه زبان های C و C++، بازیافت حافظه میباشد که به صورت خودکار آرایه و اشیاء بی استفاده حذف میشوند.

جاوا یک زبان شی‌گرا 

یکی از مشخصه های اصلی جاوا شی گرایی بودن آن است که برنامه نویسان از این ویژگی برای رفع مسئله استفاده میکنند . این ویژگی موجب تمایز این زبان با C شده است. 

جاوا یک زبان مبتنی بر شبکه 

جاوا به دلیل داشتن کتابخانه گسترده توانسته است با پروتکل های کنترل مانند انتقال/پروتکل اینترنت ،پروتکل‌های شبکه مانند HTTP ارتباط بهتری داشته باشد . 

جاوا یک زبان تفسیر شده است

برنامه های ساخته شده با جاوا برای اجرا روی ماشین های مجازی اجرا میشوند یعنی روی یک پلتفرم فرضی اجرا میشوند . یعنی بایت کد ها با استفاده از کامپایلر با زبان پلتفرم ترجمه میشود.

تفسیر شدن جاوا باعث شده است که خطایابی آن راحت تر انجام شود. 

جاوا یک زبان مستحکم 

جاوا چون در بسیاری از صنعت و زمینه ها به کار برده شده است یک زبان مستحکم است . دارا بودن ویژگی هایی از جمله اعلان‌ها، بررسی دوباره نوع داده، یک بار در زمان کامپایل و بار دیگر در زمان اجرا (برای جلوگیری از عدم تطبیق نسخه‌ها)، آرایه‌های واقعی با بررسی خودکار کران‌ها و کنار گذاشتن اشاره‌گرها موجب این ویژگی اصلی جاوار شده است . 

جاوا یک زبان امن

برنامه هایی که با زبان جاوا برنامه نویسی شده اند به دلیل اینکه در پلتفرم های مختلف اجرا میشوند باید دارای امنیت بالاتری باشد چون در غیر این صورت میتواند این زبان را در مقابل کدهای مخرب  که باعث گسترش ویروس ها و سرقت اطلاعات بانکی افراد می شود، شود 

تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا با جاوا اسکریپت

بین این دو زبان رابطه ای وجود ندارد. زبان جاوا اسکریپت در دهنه 90 توسط Netscape توسعه داده شد و به آن LiveScript می گفتند و به این نام شهرت داشت. 

بعد از مدتی Netscape دید که کاربران خاصی از این زبان استفاده نمیکنند و تصمیم گرفت که اسم آن را به جاوا اسکریپت تغییر دهد تا بتواند از محبوبیت جاوا برای خود استفاده کند. 

که سرانجام این تصمیم باعث موفقیت وی شد. تنها شباهتی که شاید بتوان گفت آن است که هر دو زبان ها از زبان برنامه نویسی C نشات گرفته اند.

فریم ورک‌های جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان چند منظوره است به این دلیل که میتوان آ را در هر محیطی اجرا کرد . پلتفرم های مختلف توانایی اجرای جاوا را دارند و میتواند آن را در هر ماشینی از جمله  لینوکس، یونیکس باکس، مک، ویندوز یا حتی گوشی تلفن همراه اجرا کرد. 

برای نوشتن زبان جاوا شاید نیاز نباشد که شما از ابتدا کدها را بنویسید . برای ایم زبان فریم ورک های زیادی ساخته شده است که با کمک آنها میتوان اپلیکیشن وب، موبایل نوشت و رو ماشین مجازی پیاده سازی کرد.

فریم ورک های جاوا این خاصیت را دارند که روی منطق تجاری اپلیکیشن کار کرد به جای اینکه کارکردهای ابتدایی آن را همانند مدیریت خطا و یا اتصال پایگاه داده را به انجام رساند.

در صورتی که شما تجربه کدنویسی داشته باشید مخصوصا با زبان جاوا به راحتی و سریع میتوانید برنامه نویسی را شروع کنید . زیرا اساس همه زبان ها تقریبا یکی است .

انواع فریم ورک های جاوا

BLADE

با استفاده از این فریم ورک می توان اپلیکیشن های وب را با سرعت بالایی ساخت. هدف از ساخت آن درک آن در یک روز است و به همین دلیل روی سادگی بیشتر کار شده است.

Dropwizard

این فریم ورک سرعت عمل بالایی دارد و برای توسعه سرویس های وب کاربرد پیدا کرده است.

Grails

 این فریم ورک یک فریم ورک وب اپلیکیشن است که با کمک زبان برنامه نویسی Groovy تولید شده است. این فریم ورک جهت بهره وری بهتر توسعه دهندگان برای جاوا تهیه شده است .

GWT

این فریم ورک با اسم کیت ابزار گوگل بیشتر شناخته شده است. با استفاده ار این فریم ورک برنامه نویسان جاوا میتوانند اپلیکیشن جاوا را برای وب بسازند زیرا در این فریم ورک میتوان کدهای سمت کلاینت جاوا را به شکل جاوا اسکریپت نوشت.

Hibernate

این فریم ورک با پایگاه داده رابطه بهتری دارد. این فریم ورک شی رابطه ای بین زبان برنامه نویسی جاوا  و سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباط برقرار میکند.

 

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *