الگوریتم رقص گوگل (گوگل دنس)

مقدمه

به نظرتان گوگل از بین انبوهی از سایت‌های مختلف، چگونه تصمیم می‌گیرد که کدام سایت و صفحه شایستگی حضور در جایگاه‌های بالا را دارد؟ آیا می‌دانید این موتور جستجو از چه الگوریتم‌هایی برای سنجش سایت‌ها و میزان رضایت مردم از آن‌ها بهره می‌گیرد؟ گوگل دنس یکی از الگوریتم های گوگل و اصطلاحی است که در بین سئو کاران شناخته شده و کاربرد دارد. این فرآیند عجیب و غیرمنتظره شامل جهش‌های ناگهانی در رتبه‌بندی نتایج گوگل است که باعث می‌شود جایگاه سایت شما در یک یا چند عبارت کلیدی رشدی ناگهانی را تجربه نماید. این تغییرات ناگهانی معمولا توسط الگوریتم رقص گوگل ایجاد می‌گردد و هدف آن‌ها، بررسی و سنجش میزان رضایت کاربر از یک صفحه است. این واژه ممکن است برای برخی ناشناس باشد؛ پس در ادامه این مطلب با شرکت نرم افزاری وب نگاه همراه باشید تا با مشخصات گوگل دنس و اینکه چه سایت‌هایی تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند آشنا شوید.

الگوریتم Google Dance 

گوگل دارای الگوریتمی است به نام رقص گوگل که در مورد جایگاه سایت‌ها تصمیم می‌گیرد و آن‌ها را مورد آزمایش قرار می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است سایتی که در صفحه سوم قرار دارد را برای چند روز در صفحه اول خود قرار دهد و یا برعکس تا بتواند رفتار کاربران نسبت به آن را بسنجد. گوگل هیچ بازه زمانی مشخصی را برای این آزمایش خود اعلام نمی‌کند. الگوریتم گوگل دنس این توانایی را دارد تا در حداقل زمان، رتبه یک سایت را پایین بیاورد یا بالا ببرد؛ پس می‌تواند به شدت بر روی رنک سایت‌ها تاثیرگذار باشد.

سفارش طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اختصاصی

تماس

نحوه عملکرد رقص گوگل

اگر شما در کلمه کلیدی مورد نظر، مقاله جذاب با عنوان جذابی را تهیه کرده باشید، گوگل به طور موقت آن را به صفحه اول خود آورده و در صورتی که کاربران بیشتری را به خود جذب کند و همچنین کاربران مقدار زمان بیشتری را در آن صفحه بگذرانند، روی لینک‌ها داخلی آن کلیک کنند، اسکرول داشته باشند و این کلمه کلیدی کسب رتبه بالا در گوگل خواهد داشت.

اما در صورتی که غیر از این باشد، سایت به جایگاه اولیه خود و حتی ممکن است جایگاهی پایین تر از آن کسب کند. وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، تعدادی نتیجه برایتان نمایش داده می‌شود که احتمالا هر کدام که تیتر دقیق‌تر و جالب‌تری داشته باشد، انتخاب می‌کنید و وارد آن می‌شوید. پس از ورود اگر مطلب مفیدی پیدا کنید، به خواندن ادامه می‌دهید و در غیر این صورت، به سرعت از سایت خارج می‌شوید و به سراغ باقی نتایج می‌روید. گوگل چنین رفتارهایی را کاملا تحت نظر داشته و معیارهای خود را از آن‌ها به دست می‌آورد.

گوگل دنس در گذشته

در گذشته کار گوگل بسیار ساده‌تر بود و الگوریتم واضحی داشت. ابتدا هر کلمه کلیدی را که توسط کاربر سرچ می‌شد را با عنوان تعداد کلمه کلیدی تطابق می‌داد و بک لینک‌ها هم در آن تاثیر گذار بودند. به همین سبب بعضی سایت‌هایی که هیچ محتوای مفیدی ارائه نمی‌دادند نیز به رتبه‌های بالا می‌رسیدند و باعث سرگردانی کاربران می‌شدند. اما بعد از مدتی با آمدن الگوریتم رقص گوگل، گوگل عملکرد خود را تغییر داد و رتبه سایت‌هایی که مانند قبل کار می‌کردند را کاهش می‌داد و حتی جریمه می‌کرد.

مدت زمانی گوگل دنس

زمانی که گوگل برای گوگل دنس اختصاص داده به طور قطع مشخص نشده است ولی معمولا بین چند روز و چند ماه طول می‌کشد. در صورتی که می‌خواهید رتبه سایت خود را تغییر دهید سعی کنید آن را به روز رسانی کنید و ادامه کار بعد از آن به عهده خزنده‌های گوگل می‌باشد. (محتوای جدید و یونیک، به روز رسانی ها و بک لینک سازی می تواند به سایت رتبه خوبی دهد.)

دلیل تغییر مکرر رتبه سایت ها چیست؟

به دلیل اینکه گوگل برای قرار گیری سایت‌ها در رتبه‌های اول آزمون‌های مختلفی را در نظر گرفته است، ممکن است دلیل جا به جا شدن رتبه سایت این آزمون‌ها باشند. دلیل دیگر می‌تواند محبوب نبودن کلمه کلیدی باشد. ( هنوز گوگل قانع نشده که سایت مورد نظر میتواند بهترین سایت برای کاربر باشد.)

الگوریتم رقص گوگل (گوگل دنس)فاکتورهای موثر در قرارگیری در صفحه اول گوگل

در ادامه چند نکته موثر در سئو سایت را که با انجام آنها می‌توانید در صفحه اول گوگل جایگاهی به دست آورید بیان کرده‌ایم؛

  • ثبت دامنه کوتاه و مرتبط با سایت
  • سرعت بالای سایت
  • آپدیت کردن نقشه سایت
  • متا تگ عنوان جذا
  • متا تگ توضیحات
  • تعداد مناسب استفاده از کلمه کلیدی
  • سئو داخلی
  • تولید محتوا با کیفیت
  • لینک سازی خارجی

گوگل دنس روی چه سایت ها تاثیر گذار است؟

به طور کلی Google Dance  روی سایت‌هایی که جدیدا راه اندازی شده‌اند و می‌خواهند روی کلمات مورد نظر کار کنند، همچنین اگر از سئو کلاه سیاه استفاده کنند، تاثیر خود را می‌گذارد.

چگونه رقص گوگل را تشخیص دهیم و در هنگام گوگل دنس به بهترین نحو عمل کنیم؟

این امر به هیچ وجه کار آسانی نیست چرا که حتی متخصصان سئو نیز گاهی در این زمینه دچار خطا می‌شوند. کاهش رتبه ناگهانی می‌تواند به علت سئو منفی یا سئو معکوس هم باشد یا ممکن است جریمه شده باشید یا در سرور خطایی ایجاد شده باشد و صفحات به درستی ایندکس نشده باشند. باید سایت و لینک‌هایتان را با وب‌مستر تحت نظر بگیرید و اگر سایت مشکلی نداشت، احتمالا نوسان رتبه به علت گوگل دنس است. در این هنگام اگر به رتبه بالایی رسیدید، این فرصت را غنیمت بشمارید و کیفیت سایت خود را بالا ببرید تا بازدیدکنندگان را به کاربر تبدیل کنید و گوگل ارزش سایت شما را درک کند. اما در صورتی که افت رتبه داشتید، اگر پیش از آن اصول سئو را به خوبی پیاده کرده‌اید و محتوای اصولی و کاربرپسندی داشته‌اید، دست به هیچ‌گونه تغییری نزنید چون گوگل دنس عملکرد شما را بعد از افت رتبه رصد می‌نماید.

سخن پایانی

گوگل دنس یکی از روش‌هایی است که گوگل توسط آن‌ها، سایت شما را در زمینه رضایت کاربران و مفید بودن مطالب برای آنان می‌سنجد. بالا و پایین رفتن ناگهانی رتبه‌ها هیچ زمان خاصی ندارند و پس از مدتی به حالت سابق برمی‌گردند اما عملکرد شما در بازه رقص گوگل بسیار مهم است. شرکت وب نگاه با سالها تجربه در زمینه طراحی سایت اختصاصی و سئو می‌تواند به طور رایگان به شما مشاوره دهد و در صوریت نیاز خدمات مورد نیاز شما رو به بهترین نحو انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *