برنامه نویسی موبایل چیست؟برنامه نویسی اندورید

برنامه نویسی موبایل

برنامه نویسی موبایل – برنامه نویسی اپلیکیشن فقط به توسعه اپلیکیشن موبایل مختص نمی شود، چون توسعه دهندگان وب هم در تلاش هستند که صفحات تولید شده هم به درستی روی موبایل اجرا شوند.

اپلیکیشن موبایل ، اپلیکیشنی بر پایه وب است که فقط روی دستگاه های موبایل اجرا میشود. در ادامه وب نگاه با مهم ترین تربن زبان برنامه نویسی اپلیکیشن و پلتفرم های طراحی اپلیکیشن  بیشتر آشنا خواهیم شد.

چرا برنامه نویسی موبایل مهم است ؟

برنامه نویسی موبایل همیشه برای بسیاری از افراد که به برنامه نویسی یا کدینگ علاقه داشته اند مهم بوده است زیرا فرصتی بسیار خوب برای برای افراد تک نفره برای توسعه دهندگان به وجود می آورد که بتوانند اپلیکیشن مفید و واقعی تولید کنند که حال مفید بودن آن شاید فقط مختص همان دوره باشد و همچنین از این لحاظ که فرصتی برای کارآفرینان ایجاد میکند.

با توجه به اینکه استفاده از موبایل ها روز به روز بیشتر میشود و فضای بیشتر را از استفاده مردیم نسبت به دستگاه های دیگر در بر میگیرند، برنامه نویسی اپلیکیشن و توسعه دهندگان موبایل نیز در این راه موفق تر هستند.

مزایای طراحی اپلیکیشن را میتوانید در این مقاله بخوانید.

انواع برنامه نویسی موبایل

پلتفرم های مختلفی برای برنامه نویسی موبایل وجود دارند که به بزرترین آنها یعنی اندروید و IOS اشاره خواهیم کرد .

مناسب ترین زبان برنامه نویسی موبایل

با توجه به اینکه هر برند موبایلی از سیستم عامل های مختلفی استفاده میکند و همچنین با در نظر گرفتن نوع کیت توسعه دهنده، زبان های برنامه نویسی مختلفی برای برنامه نویسی اپلیکیشن وجود دارد که شامل زبان های زیر میباشد؛

۱- زبان جاوا

۲- زبان ++C

۳- زبان #C

۴- زبان Objective C

۵- زبان Swift

۶-زبان Kotlin

۷- زبان JavaScript

اصلی ترین پلتفرم های برنامه نویسی اپلیکیشن

پلتفرم های مجازی از زمان اختراع کامپیوتر ها وجود نداشت و توسعه اپلیکیشن های موبایل زیاد مورد توجه قرار می گرفتند و به همین دلیل پلتفرم خاصی برای آنها وجود نداشت . اما در سال 2007 بعد از معرفی آیفون اوضاع تغییر یافت.

یعنی از آن سال به بعد بازار برنامه نویسی اپ رونق گرفت .

ابتدا پلتفرم  Windows CE به بازار معرفی شد که زیاد مورد استقبال قرار نگرفت . بعد از آن Blackberry  وارد بازار شد و مدتی خوب عمل کرد اما موفقیت آن طولی نکشید. اما الان که دو پلتفرم مهم و پر رقابت در دنیای برنامه نویسی موبایل وجود دارند که تا الان بسیار خوب عمل کرده اند.

ios پلتفرم

وقتی صحبت از پلتفرم موبایل میشود، IOS است که مورد توجه عموم قرار دارد زیرا این پلتفرم اولین پلتفرم موفق بود که موجب پیشرفت برنامه نویسی اپلیکیشن شد.

پلتفرم IOS به طور اختصاصی توسط شرکت اپل ساخته شد و همچنین فقط برای دستگاه هایی که توسط اپل ساخته می شوند اجرا میشود.

آموزش طراحی اپلیکیشن 

برنامه نویسی ios

تعداد زیادی از فریم ورک های این پلتفرم پر قدرت با OS X  شراکت دارد و رابط کاربری آن از نوع Apple Cocoa UI میباشد . این رابط کاربری بازسازی شده است که برای دستگاه های لمسی کاربری آسانی دارد و به آن Cocoa Touch گفته میشود.

برای توسعه اپلیکیشن، از ابزارهایی که اپل در نظر گرفته می توانید استفاده کنید که البته استفاده از آنها ضرورتی ندارد . برای برنامه نویسی IOS ابتدا به کامپیوتر مک و سپس اجرا شدن OS X روی آن میباشد .

پلتفرم android

دومین پلتفرم برنامه نویسی اپلیکیشن، اندروید میباشد . با اینکه این زبان دیرتر از رقیب خود یعنی IOS وارد بازار شد اما به زوردی توانست سهم زیادی از بازار موبایل را از آن خود کند.

این سیستم عامل جز بزرگترین سهم از بازار گوشی میباشد ( حدود 80 درصد سهم بازار موبایل )

تفاوت پلتفرم های اندروید و IOS

شرکت گوگل سیستم عامل اندروید را پشتیبانی میکند و نوع آن سیستم عامل باز است در حالی که سیستم عامل IOS به وسیله شرکت اپل ساپورت میشود.

از دیگر تفاوت های سیستم عامل اندروید و IOS این است که IOS فقط برای دستگاه هایی که توسط شرکت اپل ساخته شده اند اجرا می شود در حالی که اندروید برای دستگاه هایی با هر پلتفرم و سخت افزار مختلفی قابل اجرا میباشد.

سیستم عامل اندروید روی هسته لینوکس تولید شده است و به صورت متن باز میباشد . برای توسعه اپلیکیشن ها و برنامه نویسی اندروید نیز تعدادی ابزار تخصصی نیز توسط شرکت گوگل معرفی شده است.

در هر صورت شما ملزم به استفاده فقط از این ابزارها نیتید و زبان عمومی ساخت اپلیکیشن زبان جاوا میباشد.

دیگر پلتفرم های برنامه نویسی اپلیکیشن

دیگر پلتفرم های موبایل که در بازار وجود دارند شامل بلک بری و یا ویندوز، 2 درصد تشکیل دهنده زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن را شمال می شوند.

در واقع این پلتفرم ها به مرور زمان در حال منسوخ شدن هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.