برنامه نویسی موبایل چیست؟ برنامه نویسی اندورید

برنامه نویسی موبایل

برنامه نویسی موبایل – برنامه نویسی اپلیکیشن فقط به توسعه اپلیکیشن موبایل مختص نمی‌شود، چون توسعه دهندگان وب هم در تلاش هستند که صفحات تولید شده هم به درستی روی موبایل اجرا شوند.

اپلیکیشن موبایل، اپلیکیشنی بر پایه وب است که فقط روی دستگاه های موبایل اجرا میشود. در ادامه وب نگاه با مهم‌ترین زبان برنامه نویسی اپلیکیشن و پلتفرم‌های طراحی اپلیکیشن بیشتر آشنا خواهیم شد.

چرا برنامه نویسی موبایل مهم است؟

برنامه نویسی موبایل همیشه برای بسیاری از افراد که به برنامه نویسی یا کدینگ علاقه داشته‌اند مهم بوده است زیرا فرصتی بسیار خوب برای برای افراد تک نفره برای توسعه دهندگان به وجود می‌آورد که بتوانند اپلیکیشن مفید و واقعی تولید کنند که حال مفید بودن آن شاید فقط مختص همان دوره باشد و همچنین از این لحاظ که فرصتی برای کارآفرینان ایجاد می‌کند.

با توجه به اینکه استفاده از موبایل‌ها روز به روز بیشتر می‌شود و فضای بیشتر را از استفاده مردیم نسبت به دستگاه‌های دیگر در بر می‌گیرند، برنامه نویسی اپلیکیشن و توسعه دهندگان موبایل نیز در این راه موفق‌تر هستند.

انواع برنامه نویسی موبایل

پلتفرم‌های مختلفی برای برنامه نویسی موبایل وجود دارند که به بارزترین آنها یعنی اندروید و IOS اشاره خواهیم کرد .

مناسب ترین زبان برنامه نویسی موبایل

با توجه به اینکه هر برند موبایلی از سیستم عامل‌های مختلفی استفاده می‌کند و همچنین با در نظر گرفتن نوع کیت توسعه دهنده، زبان‌های برنامه نویسی مختلفی برای برنامه نویسی اپلیکیشن وجود دارد که شامل زبان‌های زیر می‌باشد؛

۱- زبان جاوا

۲- زبان ++C

۳- زبان C

۴- زبان Objective C

۵- زبان Swift

۶-زبان Kotlin

۷- زبان JavaScript

 

 

اصلی ترین پلتفرم های برنامه نویسی اپلیکیشن

پلتفرم‌های مجازی از زمان اختراع کامپیوتر‌ها وجود نداشت و توسعه اپلیکیشن‌های موبایل زیاد مورد توجه قرار می‌گرفتند و به همین دلیل پلتفرم خاصی برای آنها وجود نداشت. اما در سال 2007 بعد از معرفی آیفون اوضاع تغییر یافت.

یعنی از آن سال به بعد بازار برنامه نویسی اپ رونق گرفت.

ابتدا پلتفرم  Windows CE به بازار معرفی شد که زیاد مورد استقبال قرار نگرفت. بعد از آن Blackberry وارد بازار شد و مدتی خوب عمل کرد اما موفقیت آن طولی نکشید. اما الان که دو پلتفرم مهم و پر رقابت در دنیای برنامه نویسی موبایل وجود دارند که تا الان بسیار خوب عمل کرده اند.

ios پلتفرم

وقتی صحبت از پلتفرم موبایل میشود، IOS است که مورد توجه عموم قرار دارد زیرا این پلتفرم اولین پلتفرم موفق بود که موجب پیشرفت برنامه نویسی اپلیکیشن شد.

پلتفرم IOS به طور اختصاصی توسط شرکت اپل ساخته شد و همچنین فقط برای دستگاه هایی که توسط اپل ساخته می شوند اجرا میشود.

برنامه نویسی ios

تعداد زیادی از فریم ورک های این پلتفرم پر قدرت با OS X  شراکت دارد و رابط کاربری آن از نوع Apple Cocoa UI میباشد . این رابط کاربری بازسازی شده است که برای دستگاه های لمسی کاربری آسانی دارد و به آن Cocoa Touch گفته میشود.

برای توسعه اپلیکیشن، از ابزارهایی که اپل در نظر گرفته می توانید استفاده کنید که البته استفاده از آنها ضرورتی ندارد . برای برنامه نویسی IOS ابتدا به کامپیوتر مک و سپس اجرا شدن OS X روی آن میباشد .

پلتفرم android

دومین پلتفرم برنامه نویسی اپلیکیشن، اندروید میباشد. با اینکه این زبان دیرتر از رقیب خود یعنی IOS وارد بازار شد اما به زوردی توانست سهم زیادی از بازار موبایل را از آن خود کند.

این سیستم عامل جز بزرگترین سهم از بازار گوشی می‌باشد (حدود 80 درصد سهم بازار موبایل)

تفاوت پلتفرم های اندروید و IOS

شرکت گوگل سیستم عامل اندروید را پشتیبانی می‌کند و نوع آن سیستم عامل باز است در حالی که سیستم عامل IOS به وسیله شرکت اپل ساپورت می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های سیستم عامل اندروید و IOS این است که IOS فقط برای دستگاه‌هایی که توسط شرکت اپل ساخته شده‌اند اجرا می‌شود در حالی که اندروید برای دستگاه‌هایی با هر پلتفرم و سخت افزار مختلفی قابل اجرا می‌باشد.

سیستم عامل اندروید روی هسته لینوکس تولید شده است و به صورت متن باز می‌باشد. برای توسعه اپلیکیشن‌ها و برنامه نویسی اندروید نیز تعدادی ابزار تخصصی نیز توسط شرکت گوگل معرفی شده است.

در هر صورت شما ملزم به استفاده فقط از این ابزارها نیتید و زبان عمومی ساخت اپلیکیشن زبان جاوا می‌باشد.

دیگر پلتفرم های برنامه نویسی اپلیکیشن

دیگر پلتفرم‌های موبایل که در بازار وجود دارند شامل بلک بری و یا ویندوز، 2 درصد تشکیل دهنده زبان‌های برنامه نویسی اپلیکیشن را شمال می‌شوند.

در واقع این پلتفرم‌ها به مرور زمان در حال منسوخ شدن هستند.

 

جهت سفارش و یا اطلاع از قیمت طراحی اپلیکیشن با ما تماس حاصل نمایید.

09339017809

Webnegahcompanyمشاهده نوشته ها

وب نگاه با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن سعی دارد با نوشتن مقالات جذاب شما را بیشتر با این حوزه آشنا کند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *