مقایسه TypeScript و جاوا اسکریپت: کدام بهترین در سال ۲۰۲۳ است

TypeScript

TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت

به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی اسکریپت برای بسیاری از پروژه‌های موفق، جاوا اسکریپت در حوزه فناوری اطلاعات همه جا حضور دارد. با این حال، همانطور که توسط TypeScript ثابت شده است، این تنها انتخاب موجود نیست، که اغلب برای برنامه‌های کاربردی در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود. اگرچه ممکن است بسیار همگن به نظر برسند، اما در واقع تفاوت‌های عمده‌ای دارند. مقاله ما را بخوانید تا مقایسه TypeScript در مقابل JavaScript را بیاموزید و انتخاب نهایی را برای خود انجام دهید.

شرکت وب نگاه در توسعه و طراحی اپلیکیشن iOS و اندروید تجربه دارد. بنابراین، اگر به دنبال طراحی اپلیکیشن موبایل هستید که به کسب درآمد کمک می‌کند، با ایده اپلیکیشن خود با ما تماس بگیرید. دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما را از دست ندهید.

۰۹۳۳۹۰۱۷۸۰۹

 

بررسی اجمالی

جاوا اسکریپت بیش از دو دهه است که در بازار فناوری وجود دارد. در طول این مدت، جامعه بزرگی از طرفداران وفادار پیدا کرده است که از آن برای اهداف مختلفی مانند توسعه وب و موبایل، بازی، رابط‌های کاربری تعاملی، برنامه‌های سرور و پروژه‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. با این وجود، مشکلات مختلفی داشت و برای مقابله با آنها، رقیبش TypeScript ظاهر شد. آیا آنها قابل تعویض هستند و چه تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد؟ بیا با هم بفهمیم

TypeScript چیست؟

TypeScript یک زبان برنامه نویسی محبوب است که در سال ۲۰۱۲ بر اساس جاوا اسکریپت ایجاد شد. به عنوان زیرمجموعه جاوا اسکریپت، ابزارهای frontend عالی را بدون کدنویسی سنگین به برنامه نویسان ارائه می دهد. این بیشتر با هدف ایجاد برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ بسیار کاربردی است. در ابتدا، برای غلبه بر مشکلاتی که جاوا اسکریپت در حین گسترش داشت، ایجاد شد: پیچیدگی و سنگینی آن. به همین دلیل، جاوا اسکریپت نمی تواند خواسته های برنامه های سطح سازمانی را برآورده کند. به همین دلیل است که TypeScript ایجاد شد – برای حل این مشکلات و معرفی ویژگی های اضافی.

TypeScript از رابط ها، کتابخانه های جاوا اسکریپت و اسناد API پشتیبانی می کند. این می تواند به شناسایی خطاها در برنامه ها در مراحل اولیه و رفع اشکال آنها کمک کند. به خصوص در مورد پروژه های پیچیده با تیم های بزرگ جهانی، TypeScript می تواند بهره وری و کارایی تلاش های مشترک را افزایش دهد. یکی از بسیاری از ویژگی های ارزشمند TypeScript کامپایلر TypeScript است که برای انجام یک فرآیند کامپایل موثر استفاده می شود.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی با اکوسیستم قوی است که متخصصان نرم افزار از آن برای ساخت صفحات وب تعاملی و پویا استفاده می کنند. با پشتیبانی از مرورگرهای مختلف، قدرتمند، اما در عین حال سبک و انعطاف پذیر، زبانی عالی برای یادگیری برای متخصصان نرم افزار تازه کار است. با این وجود، برخی تفاوت‌های ظریف وجود دارد که باید قبل از استفاده از آن در نظر گرفت، زیرا JS برای ساخت برنامه‌های پیچیده در مقیاس بزرگ ایجاد نشده است.

همانطور که جاوا اسکریپت تکامل یافت، بسیار پیچیده و پیچیده شد. در نتیجه، TypeScript برای جبران این نقص ظاهر شد. بنابراین، برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان سطح سازمانی که به برنامه های پیچیده و سنگین علاقه مند هستند، TypeScript گزینه بهتری برای بررسی است.

تفاوت بین TypeScript و JavaScript

 

مزایا و معایب استفاده از TypeScript

مزایای

دقت TypeScript امکان تعریف دقیق از طریق تایپ را فراهم می کند. این ویژگی تضمین می کند که همه چیز همانطور که توسط توسعه دهندگان مشخص شده است باقی می ماند.
حاشیه نویسی را تایپ کنید این ویژگی یک روش راحت را برای بیان بی چون و چرای نوع مورد استفاده تضمین می کند.
نوع استنتاج به لطف این ویژگی، توسعه دهندگان TypeScript نیازی به ارائه انواع ندارند، زمانی که کامپایلر بتواند آنها را بدون کمک خارجی پیدا کند.

تایپ سازه ای این یک ویژگی ضروری برای مهندسین نرم افزار است که نگران ساختار واقعی مورد استفاده خود هستند. اتکا به ساختار مشخص همچنین افزایش ایمنی TypeScript را تسهیل می کند.
تلاش های تیمی موثرتر مزیت TypeScript این است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بدون اتکا به هم تیمی های خود، صرفاً روی کار خود تمرکز کنند. به لطف ساختارهای داده به وضوح تعریف شده و حاشیه نویسی نوع، درک تصمیمات توسعه دهندگان و معرفی اعضای جدید به تیم بسیار آسان تر است.
عملکرد بالا. TypeScript توسعه مهندسان فردی را مؤثرتر می کند، که منجر به بهبود عملکرد کل تیم پروژه می شود.
شناسایی خطاها خطاهای تالیفی در اسرع وقت آشکار می شوند تا از اثرات منفی بعدی آنها جلوگیری شود. TypeScript به محض شناسایی خطاها، مهندسان نرم افزار را مطلع می کند. این همچنین یک فرآیند refactoring سریع را تسهیل می کند، زمانی که تیم مجبور است حجم عظیمی از کد را مدیریت کند مفید است.
آسان برای خواندن. درک نیت مهندسان نرم افزاری که در ابتدا کد را ایجاد کردند، آسان است، که به ویژه برای تیم های پراکنده جغرافیایی که روی پروژه مشابهی کار می کنند مفید است. بنابراین، کدنویسی به راحتی قابل درک، همکاری را مؤثرتر می کند.

به روز رسانی سریع برای حفظ و نگهداری کد TypeScript، ارتقاء منظم ضروری است. با تایپ اسکریپت، به‌روزرسانی یا اصلاح برنامه‌ها آسان است.
برنامه نویسی شی گرا. به لطف پشتیبانی از مفاهیم OOP، مهندسان نرم‌افزار TypeScript می‌توانند کدهایی با ساختار خوب بسازند که مقیاس‌بندی و نگهداری آن آسان باشد. این امر به ویژه هنگامی که پروژه ها بزرگتر و پیچیده تر می شوند مفید است.

 

شرکت نرم افزاری وب نگاه به عنوان یکی از شرکت‌های نرم افزاری با بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در حوزه برنامه نویسی ، فعالیت خود را به صورت تخصصی در برنامه نویسی و ارایه‌ی راهکارهای نرم افزاری مبتنی بر وب متمرکز نمود . جهت اطلاع از قیمت طراحی اپلیکیشن موبایل و مشاوره رایگان با ما تماس حاصل نمایید.

 

معایب

زمان طولانی تر برای تدوین به عنوان یک قاعده، انجام کامپایل برای TypeScript زمان‌برتر است.
بهترین انتخاب برای پروژه های کوچک نیست. TypeScript بهترین ویژگی های خود را برای پروژه های پیچیده و بزرگ مقیاس با معماری پیچیده بارهای سنگین نشان می دهد.
سیستم تایپ پیچیده علیرغم اینکه به طور کلی یک ابزار عالی است، برخی از توسعه دهندگان شکایت دارند که اغلب اجرای مناسب آن بسیار دشوار است. با این حال، این به خودی خود یک نقطه ضعف TypeScript نیست، بلکه نتیجه مشکلات قابلیت همکاری با جاوا اسکریپت است.
تالیف لازم جاوا اسکریپت نیازی به کامپایل ندارد، در حالی که TypeSript نیاز دارد.

یک زبان دیگر برای یادگیری اگرچه یادگیری تایپ اسکریپت برای برنامه نویسان جاوا اسکریپت نسبتاً آسان است، اما هنوز باید تلاش کنند. بنابراین، اگر تیمی از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت دارید که مشتاق شروع پروژه های جدید در TypeScript هستند، روی شروع فوری حساب نکنید، زیرا یادگیری اولیه کمی زمان می برد.
احساس امنیت کاذب TypeScript می تواند انواع را بررسی کند و در صورت وجود خطا در کدنویسی به توسعه دهندگان اطلاع دهد. اما اجازه ندهید این قابلیت‌ها شما را فریب دهند و فکر کنید همه چیزهایی که در TypeScript نوشته می‌شود بی‌عیب و نقص است، همانطور که در واقعیت اینطور نیست.

 

TypeScript در مقابل جاوا اسکریپت

 

مزایا و معایب استفاده از جاوا اسکریپت

مزایای

سریع گام. از آنجایی که جاوا اسکریپت یک زبان تفسیری است، می تواند زمان لازم برای کامپایل کردن زبان های دیگر را کاهش دهد. جاوا اسکریپت یک اسکریپت سمت سرویس گیرنده است، به این معنی که این سرور وب نیست، بلکه مرورگر است که کدنویسی را پردازش می کند. این نوع از اسکریپت ها زمانی ترجیح داده می شوند که توسعه دهندگان داده ها را تأیید می کنند و تنها پس از ارسال آن به وب سرور.
ساده. جاوا اسکریپت به راحتی قابل درک و یادگیری است. با توجه به ساختار واضح و بدون ابهام آن، درک آن برای کاربران و توسعه دهندگان آسان است.
مقرون به صرفه. استفاده از جاوا اسکریپت ارزان است، بنابراین در منابع پولی صرفه جویی می شود.
محبوب. هر مرورگر محبوبی از JS پشتیبانی می کند و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله غول های فناوری مانند Meta، eBay، NASA و غیره استفاده می شود.

قابلیت همکاری جاوا اسکریپت به خوبی با زبان های دیگر کار می کند. به همین دلیل، بسیاری از مهندسان از آن برای طراحی اپلیکیشن خود استفاده می کنند. جاوا اسکریپت را می توان در هر نوع صفحه وب یا حتی در اسکریپت های زبان های دیگر جاسازی کرد.
جاوا اسکریپت دارای چارچوب های قوی است. از آنجایی که تعدادی چارچوب متناظر برای جاوا اسکریپت وجود دارد، به طور قابل توجهی کار توسعه دهنده را ساده می کند. درک چنین کدنویسی، شناسایی و رفع خطاها آسان است. این به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های خود را با ویژگی های اضافی بهبود بخشند که کدنویسی را کارآمدتر می کند.
پیاده سازی همه کاره با استفاده از قدرت سرورهای Node.js، مهندسان می توانند از جاوا اسکریپت نهایت استفاده را ببرند و متعاقباً پتانسیل آن را چندین برابر گسترش دهند.
توسعه تمام پشته. در حال حاضر، جاوا اسکریپت می‌تواند هم توسعه frontend و هم backend را تسهیل کند. توسعه Backend با کمک Node.js و frontend با فریمورک هایی مانند Angular، React native ، Vue و غیره امکان پذیر است.
کد مختصر به لطف کدنویسی فشرده، JS می تواند عملکرد صفحات وب و برنامه ها را بهبود بخشد.

معایب

کشف خطا در زمان اجرا برخلاف TypeScript، کشف خطاها در مراحل اولیه غیرممکن است.
برای پروژه های در مقیاس بزرگ عالی نیست. بر خلاف TypeScript، جاوا اسکریپت برای پروژه های در مقیاس کوچک بهترین است.
پشتیبانی از مرورگر مرورگرهای مختلف کدنویسی جاوا اسکریپت را به روش های مختلفی درک می کنند. بنابراین، کدنویسی باید بر روی بیش از یک پلت فرم آزمایش شود. علاوه بر این، برخی از مرورگرهای قدیمی از عملکردهای جدید پشتیبانی نمی کنند.
بازسازی چالش برانگیز Refactoring یک فرآیند مهم است که به بهبود کیفیت کد کمک می‌کند. پس از تطبیق، تغییر، بهینه سازی و تنظیم دقیق کد، قابلیت نگهداری، پایداری و کارایی آن بهبود می‌یابد. در جاوا اسکریپت، انجام رویه‌های refactoring به منظور افزایش کیفیت کد بسیار مشکل است.
کشف اشکال دشوار اگرچه برخی از ویرایشگرها در جاوا اسکریپت می‌توانند کد را اشکال زدایی کنند، اما موثر نیستند. علاوه بر این، از آنجایی که خطاها نشان داده نمی‌شوند، شناسایی آن‌ها آسان نیست.
رندر خاتمه یافت. فقط یک خطا می‌تواند فرآیند رندر تمام کدهای جاوا اسکریپت در سایت را خاتمه دهد.

 

نتیجه

به طور خلاصه، انتخاب یک زبان خاص باید به ویژگی‌های پروژه معین بستگی داشته باشد، زیرا هر دو زبان ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگرچه TypeScript ممکن است مزایایی نسبت به جاوا اسکریپت داشته باشد، برای مثال، همیشه برای پروژه‌های کوچک عالی نیست. بنابراین بهتر است تمام مشخصات پروژه و نیازهای مشتری را از قبل در نظر بگیرید.

اکنون که می‌توانید تفاوت‌های بین جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت را بهتر درک کنید، امیدواریم که انتخاب زبان مناسب برای پروژه را برای شما آسان‌تر کند. اگر هنوز در مورد اینکه کدام یک برای شما بهتر است شک دارید یا اگر به مشاوره تخصصی نیاز دارید، لطفاً با وب نگاه تماس بگیرید. مهندسان مجرب ما خوشحال خواهند شد که در پروژه شما کمک کنند.