چت جی پی تی (ChatGPT) چیست؟ کاربرد چت GPT

دنیای هوش مصنوعی روز به روز در حال پیشرفت است و این موضوع می‌تواند تا حدودی انسان‌ها را بترساند. یکی از معروف‌ترین تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که به تازگی به نمایش گذاشته شده است، chatGPT است و اگر در فضای وب فعالیت می‌کنید، امکان ندارد که اسم chatGPT به گوش شما نخورده باشد. 

امروزه این تکنولوژی باعث نگرانی خیلی از افراد شده است و برخی نگران از دست رفتن شغل‌شان به واسطه این ربات هستند. در این مطلب از شرکت نرم‌افزاری وب نگاه، به بررسی کامل چت GPT، کاربردها و مزایا و معایب آن می‌پردازیم تا شما دیدی بهتر نسبت به آینده این ربات و هوش مصنوعی پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید. 

چت GPT چیست؟ 

به طور کلی chatGPT یک ربات چت (chat bot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط مجموعه openAI ساخته و عرضه شده. این ربات، توان این را دارد که به هر سوالی که از او می‌پرسید پاسخ دهد و هر کار مرتبط با تکنولوژی را در فضای وب انجام دهد. اگر بخواهیم به زبان دیگر مفهوم چت جی چی تی را توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم chatGPT نوعی مدل زبانی بزرگ (large language model) است که با استفاده از مقدار زیادی داده آموزش می‌بیند تا بتواند به سوالات مختلفی در زمینه‌های متفاوت پاسخ داده و کارهای بیشتری را انجام دهد.

شاید فکر کنید چت جی‌پی‌تی یک ربات چت ساده مانند گوگل است؛ اما مسئله فراتر از این موضوعات است! چت GPT قادر است تا برنامه‌هایی با زبان‌های مختلف بنویسد، طراحی اپلیکیشن انجام دهد، مسائل پیچیده ریاضی را حل کند و تولید محتوای متنی انجام دهد! البته در حال حاضر، تمام این فعالیت‌ها به درستی توسط این ربات انجام نمی‌شوند؛ اما در آینده‌ای نه چندان دور، می‌توانیم شاهد وقوع پیشرفت‌هایی در این حوزه باشیم. در بخش‌‌های بعدی، دقیق‌تر راجع به نقاط ضعف این ربات صحبت خواهیم کرد.

کاربردها و مزایای chatGPT

همانطور که گفته شد، کارهای زیادی از این ربات بر می‌آید و امروزه کار بسیاری از انسان‌ها را راحت کرده است. در این بخش به اصلی‌ترین کاربردهای چت جی‌پی‌تی اشاره می‌کنیم.

تولید محتوا

توان تولید محتوای این ربات خیلی از نویسنده‌ها را نگران کرده است. این ربات می‌تواند با توجه به دستوری که از کاربر می‌گیرد، یک محتوا تولید کند. نوع این محتوا می‌تواند شامل متن یک شعر، محتوای متنی بلاگ و نامه‌های مختلف باشد. 

امروزه تولید محتوای متنی با سایر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی نیز ممکن شده است و این ابزارها قادر هستند تا در چند ثانیه، برای شما یک محتوا بنویسند. این موضوع می‌تواند تغییراتی را در دنیای نویسندگی ایجاد کند؛ اما باید توجه داشته باشید که گاهی محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی، دارای اطلاعات غلطی نیز هستند و در حال حاضر نمی‌توانند جای انسان را بگیرند. 

خلق تصاویر هنری

شاید در ابتدا کسی فکر نمی‌کرد که روزی یک تکنولوژی از خلاقیت بهره‌مند شود و بتواند تصاویر هنری از خودش تولید کند؛ اما چت جی‌پی‌تی قادر است تا با اطلاعاتی که دریافت می‌کند، تصاویر هنری خوبی بسازد و همه را شگفت زده کند!

chatgpt کاربردحل مسائل ریاضی 

تست‌های مختلفی از ربات چت جی‌پی‌تی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک انجام شده است. باید گفت که chatGPT می‌تواند مسائل بسیار پیچیده‌ی ریاضی از سطح کاردانی تا کارشناسی ارشد گرفته را، در چند ثانیه حل کند! این موضوع همزمان می‌تواند جالب و ترسناک باشد. همچنین chatgpt قابلیت اثبات مسائل ریاضی را هم دارد.

برنامه نویسی و رفع باگ‌های برنامه

اگر به عنوان یک شرکت برنامه نویسی فعالیت می‌کنید یا یک برنامه نویس مستقل هستید، این موضوع می‌تواند تا حدودی نگران‌کننده باشد. ربات چت جی‌پی‌تی قادر است تا طبق دستور شما و خواسته‌ای که شما از او دارید، یک برنامه را با هر زبان برنامه نویسی بنویسید و در چند ثانیه باگ‌های آن را رفع کند.

 این عملی است که ممکن است برای انسان چندین ساعت یا دقیقه طول بکشد؛ اما chatGPT آن را در چند ثانیه انجام می‌دهد. البته خبر خوب این است که پیاده‌سازی این برنامه‌ها تنها می‌تواند توسط انسان انجام شود و در حال حاضر این ربات قادر نیست تا برنامه‌هایی را بنویسد که به خلاقیت و نوآوری نیاز دارند. 

آموزش و انتقال دانش

این ابزار می‌تواند با قابلیت توضیح مسائل پیچیده‌ای مثل فیزیک یا ریاضی با انسان، صنعت آموزش را متحول کند و تغییرات بزرگی در سیستم آموزشی جهان به وجود بیاورد؛ البته به احتمال بسیار زیاد، چت جی‌پی‌تی هیچوقت نمی‌تواند جای انسان‌ها را در تدریس بگیرد؛ زیرا در انتقال تجربه ناتوان است و روش‌های خلاقانه تدریس را بلد نیست. 

[vc_row][vc_column][cz_button title=”سفارش طراحی اپلیکیشن اختصاصی” btn_position=”cz_btn_center” btn_effect=”cz_btn_zoom_in” id=”cz_62405″ link=”url:tel%3A%2009339017809″ sk_button=”border-radius:70px;padding-left:30px;padding-right:30px;font-size:22px;background-color:unset !important;background-image:linear-gradient(135deg,#1e73bb,#b40ed6);” sk_hover=”color:#ffffff;” icon=”fa fa-phone-square” cz_button=””][/vc_column][/vc_row]

معایب و نقاط ضعف chatGPT

با اینکه چت جی‌پی‌تی می‌تواند خیلی از کارها را بهتر و سریع‌تر از انسان انجام دهد؛ اما هنوز در برخی از کارها ضعف دارد و به همین دلیل است که نمی‌تواند به طور کامل جای انسان را بگیرد. در این بخش، برخی از نقاط ضعف چت جی‌پی‌تی را بررسی می‌کنیم. البته احتمال دارد که با گذشت زمان، این نقاط ضعف از بین بروند و پیشرفت‌هایی برای این ربات صورت بگیرد. 

احتمال تولید محتوای متنی تکراری 

اگر با ابزار chatGPT یا هر ابزار دیگری، به مدت طولانی محتوای متنی تولید کنید، متوجه مجموعه‌ای از الگوهای تکراری در بین محتوای متنی می‌شوید و گاهی احتمال دارد که این ابزار، محتواهای تکراری تولید کند.

در اینجا پی می‌بریم که حتی اگر این ابزار بتواند محتواهای متنی خوبی تولید کند، بازهم برای انجام ویرایش‌ها و منحصر به فرد کردن محتوا، به وجود انسان نیاز است و احتمال کمی وجود دارد تا شغل نویسندگان به طور کامل از بین برود. 

عدم توان پاسخ به برخی از سوالات

با اینکه این ربات می‌تواند به اکثر سوالات پاسخ دهد، در پاسخ دادن به برخی از سوالات ناتوان است. این موضوع به این دلیل است که چت جی‌پی‌تی در مراحل اولیه گسترش است و به جهت آزمایش در دسترس عموم قرار گرفته.

فیلتر بودن در ایران

با اینکه استفاده از ربات chatGPT رایگان است، ممکن است استفاده از این فناوری در کشور ایران کمی سخت باشد؛ به دلیل اینکه کشور ایران زیر فشار شدید فیلترینگ است و توسط پلتفرم‌های خارجی مورد تحریم قرار می‌گیرد.

البته امروزه افراد در ایران با روش‌های مختلف مانند ساخت شماره مجازی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند؛ اما هنوز استفاده از این ربات در ایران، برای تمام افراد و به آسانی ممکن نشده است. 

همچنین ر برخی از موارد مشاهده شده است که این ربات پاسخ‌های اشتباهی را به طور کاملا قانع کننده به شما می‌دهد که نیاز است برای بررسی درست بودن آن تحقیقاتی کنید. اخرین نکته منفی که برخواسته از یک نکته مثبت است این است که چون رایگان است کاربران زیادی دارد و گاه با اخلال مواجه می‌شود.

معرفی گپ جی‌پی‌تی

هوش مصنوعی فارسی گپ جی‌پی‌تی یک سرویس هوش مصنوعی فارسی‌ست که سرویسی مشابه Chatgpt+ را در اختیار کاربران فارسی زبان قرار می‌دهد. از جمله مزایای این سرویس، بهینه شدن مدل‌ها برای زبان فارسی، قیمت بسیار کمتر و دسترسی رایگان به برخی مدل‌ها می‌باشد. همچنین وب سایت گپ جی‌پی‌تی به دلیل استفاده از سرورهای داخلی مشکلات مربوط به فیلتر را نیز از سر راه برداشته است.

چطور از chatgpt استفاده کنیم؟

در حال حاضر شرکت openAI این امکان را فراهم کرده است تا تمامی افراد از chatgpt به طور رایگان استفاده کنند. همچنین مراحل ثبت نام آن بسیار راحت است و با چالش خاصی رو به رو نخواهید شد. البته برای ایرانیان این قضیه مستثنی است و کابران ایرانی نمی‌توانند با شماره‌های خود ثبت نام کنند متاسفانه. البته برای این موضوع راه حل‌هایی وجود دارد و می‌توانید از شماره‌های مجازی استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید برای ورود و ثبت نام حتما باید ip خود را تغییر دهید.

پس از اینکه وارد سایت openAI شدید بر روی Try ChatGPT کلیک کنید و اقدام به ثبت نام یا ورود کنید. شما برای ثبت نام و کار با chatgpt نیاز به هیچ دانش تخصصی‌ای ندارید و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله با بررسی chatGPT، کاربردها و نقاط ضعف آن همراه شما بودیم. پیش‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی در چند سال آینده، چهارمین انقلاب را در دنیا رقم می‌زند و توان این را دارد تا در تمام ابعاد زندگی انسان‌ها، تغییرات بزرگی را به وجود آورد. ما باید نسبت به این موضوع امیدوار باشیم و نگران از دست رفتن شغل‌مان توسط هوش مصنوعی نباشیم؛ زیرا ممکن است که هوش مصنوعی شغل‌های زیادی را از بین ببرد؛ اما همزمان می‌تواند شغل‌های بیشتری به وجود بیاورد و افرادی که دارای مهارت و استعداد کافی باشند، هیچوقت جایگاه خود را در این دنیا از دست نخواهند داد.