جی کوئری (jquery) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جی کوئری چیست؟

امروزه کتابخانه‌ها در برنامه نویسی کاربردهای بسیاری دارند و اغلب برنامه نویسان برای تسهیل کارهای خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین برخی از زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت وجود دارند که از کتابخانه‌های زیادی پشتیبانی می‌کنند. یکی از این کتابخانه‌ها در زبان جاوا اسکریپت جی کوئری است که می‌تواند فرایند برنامه نویسی با جاوا اسکریپت را برای برنامه نویسان تسهیل کند. 

در این مقاله از شرکت نرم افزاری وب نگاه، به بررسی مفهوم جی کوئری و مزایا و معایب آن می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید. 

کتابخانه جاوا اسکریپت چیست؟

قبل از اینکه با مفهوم جی کوئری آشنا شوید، نیاز دارید تا مفهوم کتابخانه در جاوا اسکریپت را به خوبی درک کرده باشید. به طور کلی، یک کتابخانه جاوا اسکریپت مجموعه فایل‌ها و عملکردهای جاوا اسکریپت تشکیل شده است و برنامه نویسان می‌توانند با استفاده از آن‌ها، کدنویسی خود را به زبان جاوا اسکریپت تسهیل کنند.

jquery چیستبه عبارت دیگر، با استفاده از کتابخانه‌ها در برنامه نویسی، دیگر نیازی نیست تا برنامه نویسان کدهای زیادی را برای تعریف کردن یک عملکرد بنویسند تنها نیاز است تا برای عملکردهای مختلف، کتابخانه دلخواه خود را فرا بخوانند. البته شاید در ابتدا اینگونه به نظر برسد که با وجود کتابخانه‌ها، برنامه نویسی معنا پیدا نمی‌کند؛ اما نیاز است بدانید که کتابخانه تنها فرایند برنامه نویسی را بهبود می‌بخشد و نیاز است تا برنامه نویسان از کتابخانه برای شکل دادن به یک برنامه بزرگ استفاده کنند.

[vc_row][vc_column][cz_button title=”سفارش طراحی اپلیکیشن اختصاصی” btn_position=”cz_btn_center” btn_effect=”cz_btn_zoom_in” id=”cz_62405″ link=”url:tel%3A%2009339017809″ sk_button=”border-radius:70px;padding-left:30px;padding-right:30px;font-size:22px;background-color:unset !important;background-image:linear-gradient(135deg,#1e73bb,#b40ed6);” sk_hover=”color:#ffffff;” icon=”fa fa-phone-square” cz_button=””][/vc_column][/vc_row]

جی کوئری چیست؟

حال که با مفهوم کتابخانه در برنامه نویسی آشنا شدید، نوبت به آن رسیده است تا با مفهوم جی کوئری نیز آشنا شوید. همانطور که تا به الان نیز دریافته‌اید، جی کوئری یک کتابخانه در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است که می‌تواند فرایند برنامه نویسی افراد با جاوا اسکریپت را تسهیل کند. 

لازم به ذکر است که کتابخانه جی کوئری یکی از بهترین و محبوب‌ترین کتابخانه‌ها در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است و تمامی کسانی که با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کار می‌کنند، این کتابخانه را در اغلب بخش‌ها مشاهده می‌کنند. 

یکی از مزایایی که جی کوئری در مقایسه با کتابخانه‌های دیگر دارد، این است که یادگیری آن آسان است و همچنین استفاده از آن بسیار ساده است. همچنین منابع رایگان و بسیار زیادی برای یادگیری این کتابخانه وجود دارد و به همین دلیل است که این کتابخانه جامعه آماری بزرگی را به خود اختصاص داده است. در نتیجه، اگر شما با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کار می‌کنید، بهتر است تا کار با این کتابخانه را یاد بگیرید. 

مزایای استفاده از جی کوئری 

جی کوئری دارای مزایای بسیاری است و شما می‌توانید با شناخت مزایای آن، راحت‌تر نسبت به یادگیری این کتابخانه اقدام کنید. در این بخش به برخی از اصلی‌ترین مزایای جی کوئری اشاره خواهیم کرد. 

تنوع افکت‌های انیمیشن 

لازم به ذکر است که جی کوئری دارای افکت‌های انیمیشنی زیاد و متنوعی است و شما می‌توانید با استفاده از این امکان، کارهای تصویری زیادی را روی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها دارید و می‌توانید به فرایند طراحی اپلیکیشن موبایل خود روحی تازه ببخشید. حتی شما می‌توانید با استفاده از این کتابخانه انیمیشن‌هایی را طراحی کنید که دارای ویژگی‌های css هستند. 

ویرایش عناصر HTML 

شما می‌توانید با استفاده از کتابخانه جی کوئری، عناصر HTML را به راحتی ویرایش کرده و توسعه دهید. به عبارت دیگر، شما می‌توانید با رابط کاربر پسندِ مرورگر، به شما این امکان را می‌دهد تا عناصر وب را ویرایش و حذف کنید. 

پشتیبانی از تمامی مرورگرها

همانطور که در بخش قبلی نیز ذره‌ای به این موضوع اشاره شد، شما با استفاده از جی کوئری این امکان را دارید تا به همه مرورگرها دسترسی داشته باشید و این موضوع می‌تواند کار شما را از جهت‌های مختلفی تسهیل کند. همچنین می‌توان پشتیبانی جی کوئری از تمامی مرورگرها را یکی از دلایل اصلی دانست که باعث محبوبیت این کتابخانه شده‌اند. 

مزایا و معایب جی کوئریمعایب جی کوئری 

به هر حال، استفاده از هر کتابخانه یا زبان برنامه نویسی دیگری می‌تواند دارای معایبی نیز باشد و شما به هیچ وجه نمی‌توانید یک کتابخانه یا زبان برنامه نویسی پیدا کنید که کاملا بی‌عیب و نقص باشد. در این بخش به برخی از اصلی‌ترین معایب کتابخانه جی کوئری اشاره خواهیم کرد. 

گستردگی بسیار بالا

باید گفت که کتابخانه جی کوئری بسیار گسترده و بزرگ است و در حال حاضر نیز در حال طی کردن پیشرفت است. به همین دلیل ممکن است که هنگام فراخواندن و اجرا کردن آن، اندکی معطل شوید و همچنین اگر از سیستم عامل مدرنی نیز برخوردار نیستید، ممکن است هنگام اجرای این کتابخانه به سیستم عامل شما فشار وارد شود و کمی کند کار کند. 

انتزاعی بودن 

باید گفت که جی کوئری کمی انتزاعی و گسترده است و به همین دلیل، اگر می‌خواهید کارهای پیچیده‌ای مانند دستکاری DOM انجام دهید، نیاز دارید تا درک زیادی از جاوا اسکریپت داشته باشید و این موضوع کمی یادگیری را برای شما سخت می‌کند.

البته این موضوع به این معنا نیست که یک فرد مبتدی نمی‌تواند به راحتی از جی کوئری استفاده کند و شما می‌توانید کارهای ساده را به راحتی با جی کوئری و درک کمی از جاوا اسکریپت انجام دهید؛ اما اگر نیاز داشته باشید تا کمی پاها را فراتر گذاشته و کارهای عجیب و بزرگی را انجام دهید، باید درک خود را از جاوا اسکریپت بالا ببرید و ممکن است این کار کمی برای شما پیچیده باشد.

ناسازگاری با نسخه‌های قبلی 

شاید بتوان یکی از بزرگترین ضعف‌های جی کوئری را ناسازگاری با نسخه قبلی دانست. باید گفت که جی کوئری با نسخه قبلی خود سازگاری ندارد و به دلیل اینکه این کتابخانه نسخه‌های زیادی را از خود منتشر کرده است، شما نیاز دارید تا خودتان کتابخانه را میزبانی و به صورت دوره‌ای آن را بروزرسانی کنید. 

سخن آخر 

در این مقاله از شرکت برنامه نویسی وب نگاه، با بررسی مفهوم جی کوئری و مزایا و معایب آن همراه شما بودیم. لازم به ذکر است که زبان‌های برنامه نویسی مختلف مانند زبان پایتون و جاوا اسکریپت، دارای کتابخانه‌های زیادی هستند که می‌توانند کار را برای شما ساده کرده و و به شما این امکان را می‌دهد که به کارهای مهم خود رسیدگی کنید. 

در نتیجه توجه داشته باشید که شما می‌توانید با یادگیری کتابخانه‌های بیشتر برای استفاده، به کار خود سرعت ببخشید و به برنامه نویس حرفه‌ای‌تری تبدیل شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *