آیا هوش مصنوعی می‌تواند شغل نویسندگان را بگیرد؟

آیا هوش مصنوعی می‌تواند_جای نویسندگان را بگیرد؟

در جهان امروز، هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است و در حوزه‌های مختلفی وارد شده. شما می‌توانید ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را در حوزه‌های مختلفی مانند طراحی تصویر، کدنویسی، برنامه نویسی، طراحی سایت و محتواهای متنی مشاهده کنید. 

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های نویسندگان در جهان امروز، جایگزین شدنِ آن‌ها با هوش مصنوعی است. امروزه مشاهده می‌شود که هوش مصنوعی محتواهای متنی بسیار خوب و در زمان بسیار کمی می‌نویسید و این موضوع نویسندگان را نگران می‌کند. در این مقاله از شرکت نرم‌افزاری وب‌نگاه، به بررسی احتمال جایگزین شدن هوش مصنوعی با نویسندگان می‌پردازیم و این موضوع را از جهت‌های مختلف بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید. 

بررسی وضعیت تولید محتوا با هوش مصنوعی 

در حال حاضر ابزارهای مختلفی برای تولید محتوا با هوش مصنوعی وجود دارند و شما می‌تواند با یک جستجوی ساده، تعداد بسیار زیادی از این ابزارها را پیدا کنید. یکی از معروف‌ترین ابزارهای تولید محتوای متنی با هوش مصنوعی، chatGPT است. شما می‌توانید با استفاده از ابزار chatGPT محتواهای متنی با کیفیت و خوبی را تولید کنید. 

برای مثال، شما می‌توانید به این ابزار و به زبا فارسی دستور دهید که برای شما یک محتوای ۵۰۰ کلمه‌ای درباره طراحی اپلیکیشن فروشگاهی بنویسد و او این کار را در عرض چند دقیقه انجام خواهد داد؛ اما نکته قابل توجه این است که شاید این محتوا از نظر جمله‌‌بندی و اطلاعات کمی غلط داشته باشد و شما نیاز داشته باشید تا آن را ویرایش کنید. 

اما اگر به این ربات دستور بدهید تا چند کلمه کلیدی را در محتوا ذکر کند یا کمی به محتوا اطلاعات جدید اضافه کند، شاید به مشکل بر بخورید؛ زیرا اطلاعات این ربات مربوط به سال ۲۰۲۱ است و هنوز به اینترنت متصل نشده است. 

علاوه بر این، اگر در حال اجرای فرآیند بازاریابی محتوایی در کسب‌وکار خود باشید و بخواهید در میان پاراگراف‌های متن خود چند فراخوان به اقدام اضافه کنید، شاید هوش مصنوعی نتواند این کار را انجام دهد و بهتر باشد که خودِ شما راجع به محصولات و خدمات خود صحبت کنید و بهتر افراد را به خرید از خود ترغیب کنید. در ادامه بیشتر به دلایلی می‌پردازیم که هوش مصنوعی فعلا نمی‌تواند جای نویسندگان را بگیرد. 
[vc_row][vc_column][cz_button title=”سفارش طراحی اپلیکیشن اختصاصی” btn_position=”cz_btn_center” btn_effect=”cz_btn_zoom_in” id=”cz_62405″ link=”url:tel%3A%2009339017809″ sk_button=”border-radius:70px;padding-left:30px;padding-right:30px;font-size:22px;background-color:unset !important;background-image:linear-gradient(135deg,#1e73bb,#b40ed6);” sk_hover=”color:#ffffff;” icon=”fa fa-phone-square” cz_button=””][/vc_column][/vc_row]

دلایلی که هوش مصنوعی نمی‌تواند جای نویسندگان را بگیرد 

دلایلی که هوش مصنوعی نمی تواند جای نویسندگان را بگیرد

در حال حاضر دلایلی وجود دارد که هوش مصنوعی نمی‌تواند جای نویسندگان را بگیرد؛ اما توجه داشته باشید که آینده قابل پیش‌بینی نیست و این دلایل می‌توانند در سال‌های آینده منسوخ شوند. البته در حال حاضر با تکیه بر این دلایل می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا دو سالِ آینده، هوش مصنوعی نمی‌تواند شغل نویسندگان را از بین ببرد. 

هوش مصنوعی درک انسانی ندارد 

اگر شما برای یک کسب‌وکار فعالیت می‌کنید و در محتواهای خود نیاز دارید تا افراد را به خرید محصولات یا خدمات خود ترغیب کنید، به طور مستقیم با احساسات انسان‌ها سروکار دارید و تنها یک نویسنده انسان است که می‌توان به بهترین شکل افراد را به خرید از یک برند تشویق کند. 

الگوهای یکسان مقاله 

اگر برای یک موضوع با چند ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی محتوای متنی تولید کنید، یک الگوی تکراری در مقالات پیدا می‌کنید و مشاهده می‌کنید که تمام مقالات شبیه به هم نوشته شده‌اند.

علاوه بر این، اگر ۱۰ کسب‌وکار با یک موضوع یکسان و با استفاده از هوش مصنوعی، در سایت خود محتوا منتشر کنند، شاید گوگل برخی از آن‌‌ها را به عنوان محتوای کپی تشخیص دهد. همچنین توجه داشته باشید که هم‌اکنون الگوریتم‌هایی برای تشخیص محتواهای تولید شده با استفاده از هوش مصنوعی وجود دارند و بعید نیست که روزی موتورهای جستجو به استفاده از این الگوریتم‌ها روی بیاورند. 

هزینه تولید محتوا با هوش مصنوعی به‌صرفه نیست

در حال حاضر، اگر کارفرماها قصد داشته باشند تا از تمام امکانات ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در ایران استفاده کنند، باید هزینه‌ای را بپردازند که از تولید محتوا با استفاده از استخدام یک نویسنده بالاتر است. 

مشخص است که در این شرایط کارفرماها به استفاده از محتواهای انسانی روی می‌آورند که خلاقانه‌تر و باکیفیت‌تر است. 

دلایلی که هوش مصنوعی می‌تواند جای برخی از نویسندگان را بگیرد 

به طور کلی، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که هوش مصنوعی تا ابد پیشرفت نکند و باید در آینده‌‌ای دور یا نزدیک با حقایق کنار بیاییم. به همین دلیل، ممکن است هوش مصنوعی بتواند در زمانی کم، شغل برخی از نویسندگان را بگیرد که در این بخش به دلایل این اتفاق اشاره خواهیم کرد.

دلایلی که هوش مصنوعی می تواند جای نویسندگان را بگیرد

امکان نوشتن موضوعات عمومی 

باید گفت که در حال حاضر، ابزارهای رایگان و مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند مقالاتی با کیفیت درباره موضوعات عمومی تولید کنند. برای مثال، اگر شما قصد تولید محتوای متنی درباره سئو داشته باشید، می‌توانید این کار را به هوش مصنوعی بسپارید و با کمی ویرایش، مقاله‌ای با کیفیت تولید کنید. 

اما اگر بخواهید مقاله‌ای با عنوان «نحوه سئو سایت‌های فروشگاهی» با استفاده از هوش مصنوعی تولید کنید، می‎‌‎توانید انتظار داشته باشید که هوش مصنوعی نتواند این کار را به صورت بهینه انجام دهد. در این صورت شما نیاز دارید تا به یک نویسنده متخصص در حوزه سئو مراجعه کنید.  

در نتیجه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هوش مصنوعی می‌تواند شغل نویسندگانی را که در حوزه‌های عمومی محتوا می‌نویسند را خواهد گرفت و نویسندگانی که در چند حوزه دارای تخصص هستند، همچنان باقی خواهند ماند. 

رسیدن به درک انسانی 

شرکت open-AI در خبری اعلام کرده است که در اواخر سال ۲۰۲۴، نسخه پنجم از chat-GPT عرضه می‌شود که دارای درک انسانی است. البته مشخص نیست که این خبر تا چه حد معتبر باشد و چه اندازه احتمال داشته باشد تا این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به درک انسانی برسد؛ اما اگر این اتفاق بیفتد، می‌توان با تغییرات گسترده در دنیای تولید محتوای متنی روبه‌رو شد و ممکن است تا بسیاری از نویسندگان شغل خود را از دست بدهند. 

سخن آخر

در این مقاله از شرکت برنامه نویسی وب نگاه، درست است که هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از شغل‌ها را نابود کند؛ اما بسیاری از شغل‌ها نیز پدید خواهد آمد و افراد می‌توانند با یادگیری مستمر، همواره موقعیت‌های شغلی خوبی را تجربه کنند. 

یادتان باشد که زمانی که انقلاب صنعتی در حال رخ دادن بود، بسیاری از افراد تلاش کردند تا با سریع‌تر بیل زدن مانع از دست رفتنِ شغل خود توسط ماشین‌ها شوند؛ اما تنها کسانی در این انقلاب برنده بودند که تلاش کردند به صورت هوشمندانه از ماشین‌‌ها استفاده کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *