راه‌های افزایش سرعت کدنویسی و برنامه نویسی

سرعت، معیار تعیین‌کننده‌ای است که در انجام هر کاری مهم است. از مسابقه رانندگی گرفته تا امور مالی و کارهای رایانه‌ای، در همگی سریع بودن اولویت دارد. برنامه نویسی یکی از حرفه‌های پرطرفدار و کاربردی است که طی سال‌های اخیر، افراد زیادی به فراگیری آن روی آورده‌اند.
افزایش سرعت برنامه نویسی

مقدمه

سرعت، معیار تعیین‌کننده‌ای است که در انجام هر کاری مهم است. از مسابقه رانندگی گرفته تا امور مالی و کارهای رایانه‌ای، در همگی سریع بودن اولویت دارد. برنامه نویسی یکی از حرفه‌های پرطرفدار و کاربردی است که طی سال‌های اخیر، افراد زیادی به فراگیری آن روی آورده‌اند. هر شخصی که در این زمینه مهارت داشته باشد، می‌داند که سرعت در کدنویسی حرف اول را می‌زند. برنامه نویسان با داشتن سرعت بیشتر، زمان انجام پروژه‌های خود را کاهش می‌دهند و خواهند توانست مسئولیت‌های بیشتری را قبول کنند. سرعت در کدنویسی باعث بهینه‌سازی و در نتیجه، کسب درآمد بیشتر می‌شود. وقتی یک پروژه برنامه نویسی را قبول می‌کنید، در صورت داشتن سرعت بالا و مناسب، کار را به موقع تحویل خواهید داد و سابقه خوبی برای خود ثبت خواهید کرد. در ادامه ترفندهای طلایی برای افزایش سرعت کدنویسی را شرح خواهیم داد.

روش‌های تفکر سریع‌تر در برنامه نویسی

تفکر سریع یک مهارت باارزش است که موجب ارتقای توانمدی‌های شما می‌گردد. این موضوع، فرایندی تدریجی را در پی دارد که نیاز به تلاش مداوم دارد. بدین منظور باید ترفندهای زیر را به کار بگیرید:

مهارت‌های مورد نیاز افزایش سرعت کدنویسی

 • تمرین منظم:

مثل هر مهارتی، کدنویسی هم با تمرین جای بهتر شدن دارد. انجام تمارین متعدد و به چالش کشیدن خود، کمک می‌کند تا در حل مسائل و برنامه نویسی بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

 • خواندن کد:

تجزیه و تحلیل کد نوشته‌شده توسط برنامه نویسان حرفه‌ای، نکات جدیدی را به شما می‌آموزد. با انجام این کار شما با رویکردها و تکنیک‌های حل مسئله جدید روبه‌رو خواهید شد.

 • تجزیه مسائل:

بهتر است که در مواجهه با مسائل پیچیده و دشوار، آن را به بخش‌های کوچک‌تر تجزیه کنید. در واقع اولین قدم برای یافتن پاسخ هر مسئله، فهم قدم‌های کوچک‌تر آن است.

 • استفاده از نمونه کد:

می‌توانید پیش از نوشتن کد واقعی، از نمونه کد (Pseudocode) جهت توصیف انواع راه حل، استفاده کنید. این مرحله از برنامه‌ریزی به شما کمک خواهد کرد تا افکار خود را سازماندهی کرده و نگاهی سیستماتیک به هر مسئله داشته باشید.

 

افزایش سرعت کدزنی

 • برنامه نویسی تیمی:

در صورت امکان، می‌توانید همراه با برنامه نویسان دیگر به انجام پروژه‌ها یا حل مسئله‌ها بپردازید. کار همزمان با دیگران می‌تواند نگرش‌های جدیدی را برای شما روشن کرده و رویکردهای مختلف حل مسئله را به شما ارائه دهد.

 • به‌روز بودن:

حتما خودتان را با ابزارها، کتابخانه‌ها و فناوری‌های نوین آشنا کنید. این کار می‌تواند کارایی و سرعت کدنویسی شما را بهبود ببخشد. به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات، شما را به یک برنامه نویس منعطف تبدیل می‌کند.

 • استفاده از میان‌برهای کیبورد:

الزامی است که با میان‌برهای سیستم عامل و کد ادیتور خود آشنایی داشته باشید. آشنایی با آن‌ها می‌تواند تا حد چشم‌گیری سرعت و کارایی شما را در نوشتن کد افزایش دهد.

 • یادگیری از دیگران:

در انجمن‌ها و جوامع برنامه نویسی فعال باشید و در بحث‌ها و یادگیری‌ها مشارکت کنید. در این صورت می‌توانید با روش‌های مختلف حل مسئله آشنا شوید و به افزایش سرعت کدنویسی برسید.

ترفندهای استفاده از چت بات‌ها برای کدنویسی

بهره‌گیری از ربات‌هایی مثل Chat GPT به یکی از موثرترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای افزایش سرعت کدنویسی تبدیل شده است. استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه می‌تواند به اشکال زیر باشد:

 • کد فوری:

چت بات‌ها قادرند به سرعت کد ایجاد نمایند. شما می‌توانید به جای دستی نوشتن کد، برای بات شرح دهید به چه برنامه‌ای نیاز دارید تا برنامه مرتبط به شما ارائه شود. این عمل علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، احتمال خطا را کاهش می‌دهد.

 • کمک در اشکال‌زدایی:

دیباگ کردن از فواید دیگر بات‌هاست که طی آن، کد خود را برای آن‌ها می‌فرستید. سپس کد بررسی می‌شود و منبع مشکل آن به شما ابلاغ می‌شود.

 • طراحی الگوریتم‌ها:

چت بات‌ها در کار روی الگوریتم‌های پیچیده، به شما در تولید ایده کمک می‌کنند و ساختار ذهنی منظم‌تری به شما می‌بخشند.

 • جستجوی سریع مستندات:

اگر اطلاعاتی از یک کتابخانه، تابع یا متد خاص می‌خواهید، می‌توانید به جای جستجوهای طولانی، از بات‌ها کمک بگیرید.

روش‌های افزایش سرعت تایپ در کدنویسی

یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش سرعت کدنویسی، تایپ سریع می‌باشد. از زمان ذخیره‌شده خواهید توانست در تمرکز روی برنامه نویسی استفاده کنید.

 • استفاده از سایت‌های تمرین تایپ:

در این سایت‌ها تمرینات چالش‌برانگیزی ارائه می‌شوند که با انجام آن‌ها، سرعت و دقت شما بالا می‌رود. متون در سطوح آسان، متوسط و سخت درجه‌بندی شده‌اند.

 • تمرین مداوم:

تمرین بسیار، قطعا چابکی و دقت شما را افزایش می‌دهد. می‌توانید با فراگیری تایپ ده‌انگشتی، این مهارت را بهبود ببخشید.

یافتن کد ادیتور مناسب خود در کدنویسی

امروزه محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) زیاده شده‌اند و دست برنامه نویسان در انتخا آن‌ها باز است. بهترین کد ادیتور، آن است که کاربرد بیشتر برای خودتان داشته باشد. برای یافتن آن باید به این معیارها توجه کنید:

 • شناسایی نیازها:

ترجیحات و نیازهایتان را لیست کنید و به تمام جوانب توجه کنید تا بتوانید کد مخصوص خود را بیابید.

 • تحقیق درباره کد ادیتورهای محبوب و مطالعه نظرات کاربران:

در فضای مجازی در مورد IDEهای محبوب بخوانیدو از بازخوردهای هر کدام مطلع شوید.

 • تجربه:

برخی از این کدها برای مبتدیان و برخی برای افراد مجرب طراحی شده‌اند. پس محیطی را انتخاب کنید که متناسب با سطح خودتان باشد.

ترفندهای داشتن کدنویسی تمیز

یک جنبه اساسی کدنویسی را این بخش تشکیل می‌دهد که شامل نوشتن کد به صورت واضح، منظم و قابل خواندن است. با رعایت این اصول فهمیدن، تغییر و نگه‌داری کد آسان‌تر می‌شود و بهینه‌سازی به دور از خطا انجام می‌گردد.

استفاده از Shortcut برای برنامه نویسی سریع

با این ترفند کارآمدی و بهره‌وری شما بالا خواهد رفت و وظایف مختلف به سرعت انجام خواهند شد. با تسلط بر آن می‌توانید بدون قطع عملیات، ویرایش یا جابه‌جایی را انجام دهید و با کاهش حرکات موس، خطر بروز آسیب‌های ناشی از استفاده طولانی مدت از کامپیوتر را به حداقل برسانید.

سخن پایانی

سرعت در برنامه نویسی عامل مهمی است که ارزش تمرین را دارد. با اجرای ترفندهای طلایی برای افزایش سرعت کدنویسی، پروژه‌های بهینه‌تری خواهید داشت و به علت وقت‌شناسی و ذخیره زمان، می‌توانید کارهای بیشتری را قبول نمایید. در این مطلب به موارد اصلی افزایش سرعت برنامه نویسان اشاره کردیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت شرکت برنامه نویسی وب نگاه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *