Html و css چیست؟ از کجا شروع به یادگیری html و css کنیم؟

یادگیری html , css

[vc_row][vc_column][cz_button title=”سفارش طراحی اپلیکیشن اختصاصی” btn_position=”cz_btn_center” btn_effect=”cz_btn_zoom_in” id=”cz_62405″ link=”url:tel%3A%2009339017809″ sk_button=”border-radius:70px;padding-left:30px;padding-right:30px;font-size:22px;background-color:unset !important;background-image:linear-gradient(135deg,#1e73bb,#b40ed6);” sk_hover=”color:#ffffff;” icon=”fa fa-phone-square” cz_button=””][/vc_column][/vc_row]

 

اگر به تازگی قصد یادگیری مباحث وب یا طراحی وب را داشته باشید، آشنا بودن با مفاهیم html و css بسیار ضروری است؛ همچنین امروزه با توجه به گسترش مهارت طراحی سایت (Web design)، این مهارت به یک مهارت جهانی تبدیل شده است و شما با یادگیری آن چه در ایران و چه در خارج از کشور، می‌توانید از درآمد خوبی برخوردار شوید. همچنین لازم به ذکر است که یادگیری این مفاهیم در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ نیز کاربرد زیادی دارند؛ اما ضروری نیستند. در این مقاله از شرکت نرم افزاری وب نگاه، به مفهوم اچ تی ام ال (html) و سی اس اس (css) می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

Html چیست؟

عبارت html مخفف عبارت انگلیسی Hyper Text Markup Language است که به معنای زبان نشانه‌گذاری متن می‌باشد. زبان نشانه‌گذاری html از مجموعه‌ای از تگ‌ها تشکیل شده است که به همراه هم، ساختار یک سایت را تشکیل می‌دهند؛ این بدین معنا است که معمولا شما در یک صفحه وب، دارای مجموعه‌ای از تصاویر، متن و دسته‌بندی هستید که به کمک تگ‌ها و کدهای html می‌توانید این ساختار را به طور کلی طراحی کنید و در اختیار کاربر قرار دهید. از تگ‌های مرتبط در حوزه بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) نیز، می‌توان به تگِ عنوان (title) و توضیحات متا (meta description) اشاره کرد. همچنین لازم به ذکر است که شما می‌توانید در ازای پرداخت پول، این کار را به یک شرکت برنامه نویسی بسپارید.می‌توان زبان html را یک زبان تک منظوره دانست؛ یعنی این زبان برعکس زبان‌های برنامه نویسی دیگر مانند پایتون، در حوزه‌های مختلف مانند طراحی اپلیکیشن موبایل یا علم داده کاربرد ندارد و کاربرد آن را می‌توان فقط در حوزه وب دانست؛ همچنین باید اشاره کرد که html یک زبان برنامه نویسی نیست؛ اما یادگیری آن برای یادگیری سایر زبان‌های برنامه نویسیمی‌تواند مفید باشد و دید خوبی به شما دهد. در ادامه به جزئیات بیشتری از این موضوع می‌پردازیم.

 

html چیست

 

آیا html یک زبان برنامه نویسی است؟

این یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که بین برنامه نویسان و کسانی که به یادگیری برنامه نویسی علاقه‌مند هستند، ایجاد می‌شود. جواب این سوال منفی است. همانطور که از نام‌ این زبان پیداست، html یک زبان نشانه‌گذاری محسوب می‌شود، نه یک زبان برنامه نویسی!

با توجه به این که html یک زبان برنامه نویسی محسوب نمی‌شود و خیلی به زبان انسان نزدیک است، یادگیری آن به هیچ وجه کار سخت و دشواری نیست و می‌توان نقطه شروع بسیار خوبی برای کسانی باشد که می‌خواهند در آینده سایر زبان‌های برنامه نویسی را یاد بگیرند یا در حوزه طراحی وب فعالیت کنند. در بخش‌های بعدی نحوه یادگیری زبان html و css را بررسی می‌کنیم.

زبان css چیست؟

اگر قصد فعالیت در حوزه طراحی سایت را داشته باشید، یادگیری زبان html به تنهایی کافی نیست و شما نیازمندید تا با زبان css هم آشنایی کافی داشته باشید. ارتباط زبان html و css را می‌توان در قالب این مثال توضیح داد:

اگر وب‌سایت را یک ساختمان در نظر بگیرید، زبان html شامل اسکلت و ساختار آن ساختمان می‌شود که به طور کلی دیده نمی‌شوند؛ اما زبان css از نما، رنگ دیوارها و به طور کلی، مواردی که روی ظاهر ساختمان تاثیر می‌گذارند و دیده می‌شوند، تشکیل می‌شود؛ یعنی ابتدا ما با استفاده از زبان html ساختار یک وب‌سایت را طراحی می‌کنیم و با استفاده از زبان css به ساختار آن، ویژگی‌های ظاهری مانند رنگ را می‌دهیم. 

کلمه css مخفف Cascading Style Sheets است که به طور کلی معنای استایل‌دهی و طراحی صفحات سایت را می‌دهد. همانطور که در قبل نیز اشاره شد، شما می‌توانید با استفاده از css، به ساختار سایتی که با زبان html ساختید، استایل یا شکل بدهید.

لازم به ذکر است که css یک استاندارد تعریف شده برای صفحات در انواع مرورگرها دارد و این موضوع به این معنی است که صفحات وبی که با استفاده از این زبان طراحی شده‌اند، در مرورگرهای مختلف به صورت یکسان نمایش داده می‌شوند. امروزه کدهای html و css به در فایل‌های جداگانه نوشته می‌شوند و این کار در سئو نیز تاثیر مثبتی دارد. در ادامه به برسی ویرایشگرهای مناسب برای کدنویسی با html و css می‌پردازیم.

چیست cssویرایشگرهای مناسب برای شروع کدنویسی با html و css

تصور کنید که یک فرد در دوره آموزش رانندگی شرکت کرده است و پس از آن فقط می‌تواند نوع خاصی از خودرو را براند و این موضوع به این معنی است که او خوب رانندگی را یاد نگرفته! این مثال درباره برنامه نویسی یا کد نویسی نیز صدق می‌کند. اگر شما برنامه نویسی را به خوبی یاد بگیرید، باید بتوانید تا در هر ویرایشگری به خوبی برنامه خود را بنویسید؛ اما این نکته نیز مورد توجه است که در ویرایشگرهای پیشرفته تر، کدنویسی بسیار راحت‌تر است و امکان خطا را کم می‌کند. 

اگر شما از سیستم عامل خوبی برخوردار هستید، استفاده از ویرایشگر vscode می‌تواند برای شما مناسب باشد؛ اما اگر سیستم عامل شما توان اجرای این ویرایشگر را ندارد، شما می‌توانید به راحتی کدهای خود را در یک فایل notepad یا با استفاده از ویرایشگر notepad++ اجرا کنید. 

چگونه html و css را یاد بگیریم؟

امروزه با توجه به گسترش html و css در سراسر دنیا، منابع رایگان زیادی برای یادگیری آن‌ها به وجود آمده است. یکی از بهترین منابع برای یادگیری زبان html و css، سایت www.web3school.com است. شما با ورود به این سایت می‌توانید تا با انتخاب زبان مورد نظر، یادگیری آن را مرحله به مرحله به صورت رایگان شروع کنید؛ همچنین این سایت دارای یک فضای کدنویسی آنلاین است که شما را قادر می‌سازد تا مطلبی را که یاد می‌گیرید، در همان لحظه تست و اجرا کنید. شما می‌توانید در سایتِ web3school علاوه بر زبان html و css زبان‌های برنامه نویسی دیگر مانند پایتون، جاوا و … را یاد بگیرید. لازم به ذکر است که ساختار نوشتاری این سایت به گونه‌ای است که اگر به زبان انگلیسی مسلط نیستید، می‌توانید تا با استفاده ازابزار ترجمه گوگل (google translate) مطالب را کاملا درک کنید.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، می‌توانید از منابع آموزشی رایگانی که در یوتیوب وجود دارند نیز برای یادگیری html و css استفاده کنید. البته باید گفت که منابع آموزشی فارسی html و css نیز در یوتیوب موجود هستند.